Rektor Prešovskej univerzity vyznamenal podpredsedov akademických senátov, dostali symbolické ocenenie

Pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva a 30. výročia Nežnej revolúcie v pondelok odovzdal rektor Prešovskej univerzity v Prešove (PU) Peter Kónya Bronzovú medailu podpredsedom akademických senátov za študentskú časť. Medaila je symbolickým vyjadrením úcty všetkým študentom, ktorí boli dôležitými aktérmi prevratu v novembri 1989.

Rektor ocenil ôsmich študentov

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa PU Anna Polačková, univerzita si výročie Nežnej revolúcie pripomína sériou podujatí organizovaných na jej pôde v priebehu celého mesiaca. Jednou zo sprievodných akcií bolo aj ocenenie a poďakovanie študentom formou Bronzovej medaily, ktorú si z rúk rektora prevzalo osem študentov, reprezentujúcich osem fakúlt univerzity.

„Toto vyznamenanie berte ako ocenenie jednak vašej práce v akademických senátoch, za to že hájite záujmy študentov, ich požiadavky i nálady, ako aj ocenenie a vzdanie úcty všetkým študentom od roku 1989 na našej univerzite, ktorí sa významným spôsobom podieľali na novembrových udalostiach prinášajúcich zmenu v našej spoločnosti,“ uviedol rektor univerzity.

„Dnes si pripomíname nielen 30. výročie Nežnej revolúcie, ale pripomíname si aj udalosti z novembra 1939, keď boli nacistickými vojskami surovo potlačení študenti, ktorí protestovali a nesúhlasili s totalitným režimom. Kým v roku 1989 sme bojovali proti komunistickej nadvláde, tak rok 1939 bol protestom proti fašistickej a nacistickej ideológii. A preto je moja prosba ako zástupcu študentov v akademickom senáte tá, aby sme už nikdy nedali priestor žiadnemu extrémizmu, či už pravicovému alebo ľavicovému,“ uviedol v mene senátorov doktorand Inštitútu politológie Filozofickej fakulty Matúš Žac.

V obdobnom duchu sa prihovoril aj na podujatí, ktoré zorganizovali študenti v podvečer 17. novembra pri soche Prešovská sloboda nachádzajúcej sa v areáli univerzity. Študentskej spomienky sa pri symbolickom zapálení sviečky zúčastnilo takmer 50 študentov.

Ďalšie plánované univerzitné podujatia

Univerzitné akcie pri príležitosti pripomenutia novembrových udalostí pokračujú už v utorok 19. novembra. Sprievodným podujatím bude študentská charitatívna akcia Deň dobrého srdca, ktorá sa počas celého dňa bude konať na pôde Fakulty zdravotníckych odborov (FZO) PU.

Táto dobrovoľná finančná zbierka pre onkologických pacientov Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove je zároveň spojená so študentskou kvapkou krvi, ktorá sa bude rovnako realizovať v priestoroch FZO.

V stredu 20. novembra sa na PU pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie uskutočnia až tri diskusie a sériu besied uzatvorí v utorok 26. novembra diskusia Odkaz nežnej revolúcie súčasnému človeku na Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulte.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Kónya
Firmy a inštitúcie Prešovská univerzita v Prešove