Rektori pomenovali problém vysokých škôl a na konferencii si zvolili aj nového prezidenta

Zvolený rektor Trnavskej univerzity Marek Šmid Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Novým prezidentom Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) bude rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil. Médiám to na piatkovej tlačovej konferencii povedal súčasný prezident SRK a rektor Trnavskej univerzity v Trnave Marek Šmid.

Kropil ho vo funkcii nahradí v auguste. Za viceprezidentku SRK zvolili rektorku Akadémie Policajného zboru v Bratislave Luciu Kurilovskú. Druhým viceprezidentom bude rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Libor Vozár.

Financovanie je poddimenzované

Voľba nového prezidenta a viceprezidentov SRK sa uskutočnila na jej zasadnutí, ktoré predchádzalo spoločnému stretnutiu Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) a České konference rektorů (ČKR). Rokovanie sa konalo na pôde Univerzity Komenského (UK) v Bratislave v dňoch 6. až 7. júna.

Rektori slovenských a českých vysokých škôl sa zhodli, že hlavným problémom oboch krajín je dlhodobé podfinancovanie vzdelávania, výskumu, vývoja a infraštruktúry.

„S českými kolegami sme sa zhodli na tom, že aj napriek mnohým zlepšeniam je financovanie vzdelávania v oboch krajinách dlhodobo poddimenzované,“ zdôraznil Šmid.

Ďalšími témami spoločného rokovania boli podľa neho zabezpečovanie kvality vysokoškolského vzdelávania, hodnotenie výskumnej a inej tvorivej činnosti či plnenie spoločenskej misie o medzinárodnej spolupráci.

Odmietli novelu o vysokých školách

Slovenská rektorská konferencia vyjadrila na rokovaní nesúhlas so spôsobom prijatia novely zákona o vysokých školách, ktorou sa odstránilo ustanovenie obmedzujúce výkon funkcie rektorov, prorektorov, dekanov a prodekanov na najviac dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia.

„Ustanovenia boli prijaté bez konzultácie s orgánmi reprezentácie vysokých škôl či odbornou verejnosťou,“ konštatuje Šmid.

Postup pri prijatí tejto novely vníma ako výrazný zásah do akademických práv a slobôd. Je presvedčený o tom, že toto opatrenie musí byť predmetom širokej diskusie nielen akademickej obce, ale aj dotknutej verejnosti.

Uznesenia sú diskriminačné

Slovenskí rektori nie sú spokojní ani s výzvami Výskumnej agentúry, ktorých cieľom je podpora priemyselných výskumno-vývojových centier. Uznesenia obsiahnuté v týchto výzvach považujú za diskriminačné.

„Upozorňujeme taktiež na to, že rektori súkromných vysokých škôl neboli doposiaľ pozvaní na inauguráciu prezidentky SR. V tejto súvislosti žiadame pozvať rektorky a rektorov všetkých vysokých škôl,“ vyzýva Šmid.

Spoločné rokovanie českých a slovenských rektorov sa konalo 6. až 7. júna na pôde Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Zasadnutie navštívila aj ministerka školstva Martina Lubyová, ktorá ocenila, že sa slovenskí a českí rektori takto pravidelne stretávajú. Ďalšie spoločné zasadnutie bude v roku 2021 v Brne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Libor VozárLucia KurilovskáMarek ŠmidRudolf Kropil