Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zvolený rektor Trnavskej univerzity Marek Šmid
Zvolený rektor Trnavskej univerzity Marek Šmid Foto: SITA/Jozef Jakubčo
7. 06. 2019 14:21 Vysoké školstvoSlovensko od vSkolstve.skSITA Diskusia

Rektori pomenovali problém vysokých škôl a na konferencii si zvolili aj nového prezidenta

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Novým prezidentom Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) bude rektor Technickej univerzity vo Zvolene Rudolf Kropil. Médiám to na piatkovej tlačovej konferencii povedal súčasný prezident SRK a rektor Trnavskej univerzity v Trnave Marek Šmid.

Kropil ho vo funkcii nahradí v auguste. Za viceprezidentku SRK zvolili rektorku Akadémie Policajného zboru v Bratislave Luciu Kurilovskú. Druhým viceprezidentom bude rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Libor Vozár.

Financovanie je poddimenzované

Voľba nového prezidenta a viceprezidentov SRK sa uskutočnila na jej zasadnutí, ktoré predchádzalo spoločnému stretnutiu Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) a České konference rektorů (ČKR). Rokovanie sa konalo na pôde Univerzity Komenského (UK) v Bratislave v dňoch 6. až 7. júna.

Rektori slovenských a českých vysokých škôl sa zhodli, že hlavným problémom oboch krajín je dlhodobé podfinancovanie vzdelávania, výskumu, vývoja a infraštruktúry.

„S českými kolegami sme sa zhodli na tom, že aj napriek mnohým zlepšeniam je financovanie vzdelávania v oboch krajinách dlhodobo poddimenzované,“ zdôraznil Šmid.

Ďalšími témami spoločného rokovania boli podľa neho zabezpečovanie kvality vysokoškolského vzdelávania, hodnotenie výskumnej a inej tvorivej činnosti či plnenie spoločenskej misie o medzinárodnej spolupráci.

Odmietli novelu o vysokých školách

Slovenská rektorská konferencia vyjadrila na rokovaní nesúhlas so spôsobom prijatia novely zákona o vysokých školách, ktorou sa odstránilo ustanovenie obmedzujúce výkon funkcie rektorov, prorektorov, dekanov a prodekanov na najviac dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia.

„Ustanovenia boli prijaté bez konzultácie s orgánmi reprezentácie vysokých škôl či odbornou verejnosťou,“ konštatuje Šmid.

Postup pri prijatí tejto novely vníma ako výrazný zásah do akademických práv a slobôd. Je presvedčený o tom, že toto opatrenie musí byť predmetom širokej diskusie nielen akademickej obce, ale aj dotknutej verejnosti.

Uznesenia sú diskriminačné

Slovenskí rektori nie sú spokojní ani s výzvami Výskumnej agentúry, ktorých cieľom je podpora priemyselných výskumno-vývojových centier. Uznesenia obsiahnuté v týchto výzvach považujú za diskriminačné.

„Upozorňujeme taktiež na to, že rektori súkromných vysokých škôl neboli doposiaľ pozvaní na inauguráciu prezidentky SR. V tejto súvislosti žiadame pozvať rektorky a rektorov všetkých vysokých škôl,“ vyzýva Šmid.

Spoločné rokovanie českých a slovenských rektorov sa konalo 6. až 7. júna na pôde Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Zasadnutie navštívila aj ministerka školstva Martina Lubyová, ktorá ocenila, že sa slovenskí a českí rektori takto pravidelne stretávajú. Ďalšie spoločné zasadnutie bude v roku 2021 v Brne.

Odporúčané články

Piati dekani poslali Lubyovej list, majú pripomienky k zákonu o pedagogických zamestnancoch Platy začínajúcich učiteľov by mali byť ešte vyššie a každý rok by mali rásť, tvrdí Crmoman

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X