Rektori veria, že všetci študenti Stredoeurópskej vysokej školy si štúdium dokončia na iných univerzitách

Študenti SEVŠ si musia hľadať novú univerzitu, kde štúdium dokončia. Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

Slovenská rektorská konferencia (SRK) verí, že každému študentovi Stredoeurópskej vysokej školy (SEVŠ) v Skalici sa podarí vyriešiť pokračovanie v štúdiu na inej vysokej škole. Pre agentúru SITA to uviedla referentka pre komunikáciu s médiami SRK Ľubica Benková.

Dodala však, že konferencia nemá informáciu o počte študentov, ktorí na SEVŠ stále študujú a aké konkrétne kroky podniknú.

Porušovali aj vlastné vnútorné predpisy

Zakladateľka SEVŠ Heidy Schwarczová na otázky agentúry SITA týkajúce sa reakcie na odňatie súhlasu, budúcich krokov vedenia školy aj budúcnosti študentov a učiteľov danej vysokej školy odpísala, že v uvedenej veci komunikujú s príslušnými štátnymi orgánmi a momentálne sa nebudú k veci verejne vyjadrovať.

SEVŠ získala štátny súhlas na pôsobenie v novembri 2005. Vláda jej ho odobrala 30. júna 2021. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v predloženom materiáli uviedlo, že škola porušovala povinnosti ustanovené zákonom o vysokých školách a aj povinnosti vyplývajúce z vlastných vnútorných predpisov.

Škola dlhodobo nekomunikuje

Benková priblížila, že minister školstva Branislav Gröhling (SaS) požiadal 12. mája 2021 listom rektorov o vyjadrenie k návrhu odňať SEVŠ udelený štátny súhlas. SRK disponovala dokumentami z medzirezortného pripomienkového konania, a teda aj s návrhom, ktorý konkretizoval dôvody odňatia štátneho súhlasu.

„S týmito dôvodmi sa SRK oboznámila. Na zasadnutí konferencie rektorov nebol prítomný zástupca Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici. SRK sa dlhodobo nedarí spojiť so zástupcom vysokej školy. SEVŠ nemá rektora vymenovaného prezidentom SR, jej telefónne čísla a emailové adresy sú nefunkčné,“ ozrejmila Benková. Návrh ministerstva školstva na odňatie súhlasu SEVŠ rektori jednomyseľne schválili a ministra o tom informovali 25. júna.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárBranislav GröhlingHeidy SchwarczováĽubica BenkováPetra Krištúfková
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSlovenská rektorská konferenciaStredoeurópska vysoká škola v Skalici