Revitalizácia budovy gymnázia v Kežmarku je jediným riešením, riaditeľka víta iniciatívu kraja

Gymnázium Pavla Országa Hviezdoslava v Kežmarku. Foto: www.facebook.com

Gymnázium Pavla Országa Hviezdoslava v Kežmarku víta iniciatívu Prešovského samosprávneho kraja zrevitalizovať jeho budovu v rámci projektu za takmer 6 miliónov eur. Pre agentúru SITA to uviedla riaditeľka gymnázia Daniela Mihóková, podľa ktorej sa situácia stredného školstva v meste neúspešne rieši už desaťročie.

O súčasnom zámere sme informovaní, boli doň zapracované aj naše požiadavky, všetci sme však limitovaní tým, že ide o prestavbu budovy, a to navyše historickej. Všetci sme sa tejto správe potešili, ale súčasne sme si uvedomili, že nás pri tomto riešení neminú isté obmedzenia, ako je napríklad rekonštrukcia budovy školy počas jej prevádzky,“ informovala.

Jediné riešenie

Pôvodne sa malo gymnázium spolu so Strednou umeleckou školou a Hotelovou akadémiou Otta Brucknera presťahovať do kampusu, ktorý mal v areáli bývalých kasární v Kežmarku vybudovať kraj. Ten však v júli od zámeru napokon ustúpil, označil ho za najmenej hospodárne riešenie.

Študentské mestečko by vyriešilo našu zložitú situáciu, zlepšilo by podmienky pre žiakov a učiteľov. Aj napriek tomu, že by to bola rekonštrukcia existujúcich budov, reflektovala by naše požiadavky na školy 21. storočia. V danom čase to bolo niečo s čím sme boli na 100 percent uzrozumení,“ zhodnotila Mihóková, podľa ktorej gymnázium rešpektovalo aj negatíva, ktoré daný variant prinášal.

Išlo napríklad o vzdialenosť od centra, chýbajúcu infraštruktúru či koncentráciu žiakov na jednom mieste. „Pozitívom bola možnosť ďalšieho rozvoja podľa potrieb trhu, areál ponúkal viac možností na ďalšiu výstavbu,“ dodala riaditeľka.

Vzhľadom na všetky okolnosti si Mihóková myslí, že revitalizácia historickej budovy je jediným riešením v danom čase a na danom mieste. „Sme len na začiatku a my všetci si želáme, aby tento proces pokračoval a v roku 2022 sme mohli všetci svorne konštatovať, že sa nám to podarilo, a Kežmarok má dôstojnú budovu gymnázia,“ uviedla. Zároveň pripomenula, že práve nevyhovujúce priestory často odrádzajú budúcich študentov, ktorí si radšej nakoniec zvolia iné gymnázia. Aj napriek tomu sa Gymnázium Pavla Országa Hviezdoslava drží stále v popredí rebríčka stredných škôl a gymnázií PSK.

Multifunkčný priestor

V rámci projektu revitalizácie kežmarského gymnázia, ktoré bližšie predstavil PSK na svojom zasadnutí v pondelok 21. októbra, sa počíta s jeho obnovou a prestavbou za približne 1,75 mil. eur. V jeho areáli by mala byť postavená aj nová budova za asi 3,2 mil. eur. Ďalšie financie si vyžiadajú ostatné s tým spojené práce.

V prístavbe bude škola umeleckého priemyslu a multifunkčný priestor, pričom obe budovy majú byť prepojené. S výstavbou by sa mohlo začať o dva roky, stavba by mohla byť skolaudovaná v roku 2022.

Podľa PSK vznikne vďaka investíciám areál, ktorý bude možné prevádzkovať efektívnejšie. Kraj by chcel získať budovu gymnázia od evanjelickej cirkvi, ktorá je jej vlastníkom, do nájmu na 50 rokov. Počas nich by tak bol výhradným správcom areálu. Vďaka projektu by sa tiež znížila výška nájomného z doterajších 49 tisíc eur na 25 tisíc eur.

Veríme, že nová nájomná zmluva nás zbaví nálepky a všetkých ostatných nepríjemností školy, za ktorú sa platí nájom,“ dodala riaditeľka Gymnázia Pavla Országa Hviezdoslava.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom