Riaditeľku ŠÚKL Zuzanu Baťovú navrhol dekan farmácie na ocenenie, získať by mala prestížnu medailu

Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová. Foto: Archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Dekan Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského (FaF UK) v Bratislave Ján Klimas navrhol Výboru Slovenskej farmaceutickej spoločnosti, aby riaditeľku Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzanu Baťovú ocenil Medailou Vladimíra Jána Žuffu. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa UK v Bratislave Lenka Miller.

Medaila vyzdvihuje Baťovej prínos

Klimas vyzdvihuje Baťovej prínos pri budovaní medzinárodnej reputácie slovenskej farmácie v oblasti regulácie liekov. Medaila, ktorá sa udeľuje za prínos do slovenského lekárnictva, má byť prejavom úcty a rešpektu k Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

„Je významnou absolventkou FaF UK s pevným charakterom a zásadnými ľudskými postojmi, je vzorom pre budúce generácie farmaceutov a svojím profesionálnym príbehom pomáha budovať osobnostné postoje a profesijné sebavedomie mladým farmaceutom,“ povedal Klimas.

Odsúdili nenávistné útoky

V odôvodnení návrhu uviedol aj jej príspevok k fakultnému farmaceutickému výskumu a univerzitnému farmaceutickému vzdelávaniu. Zuzana Baťová je dlhoročnou prednášajúcou na Farmaceutickej fakulte UK a partnerkou fakulty v rôznych oblastiach farmaceutickej vedy a výskumu. Hoci je medaila udeľovaná zväčša osobnostiam, ktoré dosiahli viacero míľnikov, Klimas je presvedčený, že Baťová si ocenenie zaslúži aj napriek svojmu mladému veku.

Dekan FaF UK tak zároveň vyjadril podporu pracovníkom ŠÚKL, ku ktorej sa pripojil aj Slovenský spolok študentov farmácie. Vo svojom stanovisku odsúdili bezcieľne nenávistné útoky voči odborníkom na poli farmácie ako ľudským bytostiam. Reagovali tak na tlačové vyhlásenie ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) z piatka 9. apríla.

Rusko požiadalo o vrátenie vakcín

Matovič v ňom potvrdil, že Rusko požiadalo Slovensko o vrátenie 200-tisíc dávok vakcín Sputnik V, ktoré sú šesť týždňov uskladnené na Slovensku. „Dôvod, prečo sa rozhodli vypovedať zmluvu, je, že sa cítia mimoriadne poškodení tým, že ŠÚKL zveril posúdenie tejto vakcíny neregistrovanému laboratóriu,“ povedal Matovič.

Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied sa voči tvrdeniu dôrazne ohradilo. Uviedlo, že osem zo 14 skúšok sa vykonalo v laboratóriách, ktoré sú registrované v európskej databáze EudraGMP a certifikované na vykonávanie mikrobiologických, chemických a biologických skúšok liekov. Ďalších šesť skúšok sa má uskutočniť vo vedeckých laboratóriách Virologického ústavu BMC SAV. O tom bolo podľa centra vopred upovedomené Ministerstvo zdravotníctva SR aj ŠÚKL.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KlimasLenka MillerZuzana Baťová
Firmy a inštitúcie ŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečivUK Univerzita Komenského v Bratislave