Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
škola, trieda, učiteľ
Foto: ilustračné, Thinkstock
9. 09. 2019 9:52 Regionálne školstvoSlovensko od vSkolstve.skSITA

Rodičia detí študujúcich na Slovensku nemusia nosiť na úrady práce potvrdenia o návšteve školy

Rodičia detí, ktoré študujú na Slovensku, nie sú od začiatku septembra tohto roka povinní doniesť na úrad práce a sociálnych vecí potvrdenia o návšteve školy svojich detí. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jana Lukáčová.

Reagovala tak na medializované prípady o tom, že niektoré úrady práce a sociálnych vecí potvrdenia o návšteve školy od rodičov vyžadovali. Ústredie práce a sociálnych vecí je pritom zo zákona povinné informáciu o tom, či dieťa navštevuje školu na Slovensku, preveriť v informačnom systéme rezortu školstva.

Výnimka pri štúdiu v zahraničí

Ak však dieťa študuje v zahraničí, ústredie práce o ňom údaje z informačného systému rezortu školstva nemôže získať, a preto v tomto prípade musí rodič po výzve úradu práce predložiť papierové potvrdenie o návšteve školy.

„Na základe spolupráce ústredia práce s ministerstvom školstva a dodávateľmi informačných systémov bolo navrhnuté a zrealizované rozhranie na výmenu dát prostredníctvom webovej služby pre online overenie údajov a pre spracovanie zmenových dávok z rezortného informačného systému ministerstva školstva,“ uviedla Lukáčová. Toto rozhranie bolo podľa nej otestované v apríli tohto roka. „Testovanie prebehlo bez chýb a bolo vyhodnotené ako „úspešné“,“ povedala.

Údaje o žiakoch a študentoch je základná, stredná a vysoká škola povinná zapísať do centrálneho registra žiakov a študentov do konca septembra tohto roka.

„V prvých dňoch októbra ústredie preberie údaje o deťoch vo veku 5 až 8 rokov a deťoch vo veku 16 až 25 rokov pre účely potvrdení o návšteve školy a vyplatenie zvýšenia prídavku na dieťa v sume 100 eur pre deti, ktoré nastúpili do 1. ročníka základnej školy,“ uviedla hovorkyňa ústredia.

V októbri tohto roka totiž rodičia prvákov na základných školách dostanú prídavok na dieťa zvýšený o 100 eur, čo bude štátny príspevok na nákup školských potrieb.

Vyplácanie prídavkov na dieťa

Ústredie práce podľa hovorkyne následne vytvorí pre referentov na úradoch práce zoznam detí, žiakov a poslucháčov, o ktorých neprišla informácia o štúdiu z informačného systému rezortu školstva.

„V týchto prípadoch budú referenti úradov vyzývať oprávnené osoby, aby predložili potvrdenie o návšteve školy,“ zdôraznila Lukáčová. Prídavky na deti podľa nej vyplatia úrady práce v októbri v obvyklom termíne a obvyklým spôsobom. „Stoeurový príspevok bude vyplatený spolu s prídavkom na deti,“ dodala.

Na prídavok na dieťa majú nárok rodičia nezaopatrených detí. Prídavok vyplácajú úrady práce a sociálnych vecí mesačne, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku dieťaťa, ak spĺňa podmienku nezaopatrenosti. Prídavok na dieťa sa od začiatku tohto roka zvýšil o 66 centov na 24,34 eura.

Príplatok k prídavku na dieťa, ktorý dostávajú nepracujúci dôchodcovia ako rodičia nezaopatrených detí, od 1. januára tohto roka vzrástol o 31 centov na 11,41 eura mesačne. Rodičia prvákov na základných školách dostanú budúci mesiac prídavok na dieťa jednorazovo zvýšený príspevok na nákup školských potrieb v sume 100 eur. Prídavok na dieťa v tomto prípade dosiahne 124,34 eura.

K téme

Rozhovor: Naše školstvo je presiaknuté strachom, známkovanie patrí do 18.storočia Kto vymýšľa chaotické osnovy pre naše deti? Zmena systému by mohla byť zdarma

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X