Rodičia detí študujúcich na Slovensku nemusia nosiť na úrady práce potvrdenia o návšteve školy

Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Rodičia detí, ktoré študujú na Slovensku, nie sú od začiatku septembra tohto roka povinní doniesť na úrad práce a sociálnych vecí potvrdenia o návšteve školy svojich detí. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jana Lukáčová.

Reagovala tak na medializované prípady o tom, že niektoré úrady práce a sociálnych vecí potvrdenia o návšteve školy od rodičov vyžadovali. Ústredie práce a sociálnych vecí je pritom zo zákona povinné informáciu o tom, či dieťa navštevuje školu na Slovensku, preveriť v informačnom systéme rezortu školstva.

Výnimka pri štúdiu v zahraničí

Ak však dieťa študuje v zahraničí, ústredie práce o ňom údaje z informačného systému rezortu školstva nemôže získať, a preto v tomto prípade musí rodič po výzve úradu práce predložiť papierové potvrdenie o návšteve školy.

„Na základe spolupráce ústredia práce s ministerstvom školstva a dodávateľmi informačných systémov bolo navrhnuté a zrealizované rozhranie na výmenu dát prostredníctvom webovej služby pre online overenie údajov a pre spracovanie zmenových dávok z rezortného informačného systému ministerstva školstva,“ uviedla Lukáčová. Toto rozhranie bolo podľa nej otestované v apríli tohto roka. „Testovanie prebehlo bez chýb a bolo vyhodnotené ako „úspešné“,“ povedala.

Údaje o žiakoch a študentoch je základná, stredná a vysoká škola povinná zapísať do centrálneho registra žiakov a študentov do konca septembra tohto roka.

„V prvých dňoch októbra ústredie preberie údaje o deťoch vo veku 5 až 8 rokov a deťoch vo veku 16 až 25 rokov pre účely potvrdení o návšteve školy a vyplatenie zvýšenia prídavku na dieťa v sume 100 eur pre deti, ktoré nastúpili do 1. ročníka základnej školy,“ uviedla hovorkyňa ústredia.

V októbri tohto roka totiž rodičia prvákov na základných školách dostanú prídavok na dieťa zvýšený o 100 eur, čo bude štátny príspevok na nákup školských potrieb.

Vyplácanie prídavkov na dieťa

Ústredie práce podľa hovorkyne následne vytvorí pre referentov na úradoch práce zoznam detí, žiakov a poslucháčov, o ktorých neprišla informácia o štúdiu z informačného systému rezortu školstva.

„V týchto prípadoch budú referenti úradov vyzývať oprávnené osoby, aby predložili potvrdenie o návšteve školy,“ zdôraznila Lukáčová. Prídavky na deti podľa nej vyplatia úrady práce v októbri v obvyklom termíne a obvyklým spôsobom. „Stoeurový príspevok bude vyplatený spolu s prídavkom na deti,“ dodala.

Na prídavok na dieťa majú nárok rodičia nezaopatrených detí. Prídavok vyplácajú úrady práce a sociálnych vecí mesačne, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku dieťaťa, ak spĺňa podmienku nezaopatrenosti. Prídavok na dieťa sa od začiatku tohto roka zvýšil o 66 centov na 24,34 eura.

Príplatok k prídavku na dieťa, ktorý dostávajú nepracujúci dôchodcovia ako rodičia nezaopatrených detí, od 1. januára tohto roka vzrástol o 31 centov na 11,41 eura mesačne. Rodičia prvákov na základných školách dostanú budúci mesiac prídavok na dieťa jednorazovo zvýšený príspevok na nákup školských potrieb v sume 100 eur. Prídavok na dieťa v tomto prípade dosiahne 124,34 eura.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Lukáčová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRÚPSVaR Úrad práce sociálnych vecí a rodiny