Zahraničným študentom v USA hrozí deportácia. Musia prestúpiť na prezenčnú výučbu, inak prídu o víza

Zahraničným študentom v Spojených štátoch bude hroziť deportácia, ak v krajine zotrvajú na základe študentských víz F-1 a M-1, aj napriek tomu, že ich štúdium sa bude odohrávať v online priestore. Informoval o tom americký Imigračný a colný úrad, uvádza spravodajský portál BBC.

Viac o téme: Koronavírus

Rozhodnutie, ktoré zverejnili v rovnaký deň, ako Harvard oznámil, že všetky prednášky budú online a na pôde školy bude môcť žiť len obmedzené množstvo študentov, si vyslúžilo vlnu kritiky. Online výučbu pritom v súvislosti s pandémiou koronavírusu zvažuje aj množstvo ďalších univerzít. Podľa BBC však nie je jasné, koľko ľudí zmena zasiahne.

Ak neprestúpia, prídu o víza

Americké úrady v čase koronakrízy pre zahraničných študentov vytvorili výnimku, ktorá platila počas jarného a letného semestra, od jesene ju však plánujú zrušiť. Ak teda neprestúpia na programy alebo školy, ktoré poskytujú prezenčnú výučbu, prídu o víza.

„Vykopnutie zahraničných študentov zo Spojených štátov počas globálnej pandémie, pretože ich školy presúvajú kurzy online, aby zabezpečili dodržiavanie fyzických odstupov, ubližuje študentom. Je to nezmyselné, kruté a xenofóbne,“ vyjadrila sa demokratická senátorka Elizabeth Warren.

Správa spustila vlnu kritiky

Podobne situáciu okomentovala aj bývalá americká vyslankyňa pri OSN Samantha Power, podľa ktorej rozhodnutie „nedáva zmysel“ a pre mnohých študentov je nepoužiteľné.

Novinárka Elizabeth Spiers, ktorá učí na Newyorskej univerzite zase upozornila, že mnohí jej študenti sú odkázaní na víza a ak budú vo svojich domovských krajinách, nebudú môcť absolvovať online programy, napríklad pre časový posun, ale aj z mnohých ďalších dôvodov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Harvardova univerzitaOrganizácia Spojených národov (OSN)