Sexuálna výchova by nemala byť povinná, navrhuje Hlina

ilustračné foto Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) – Rodičia by mohli ospravedlniť svoje deti zo sexuálnej výchovy a škola by im musela zabezpečiť náhradné vyučovanie. Vyplýva to z novely školského zákona, ktorú chce v priebehu budúceho týždňa predložiť nezaradený poslanec Alojz Hlina. Ako povedal Hlina na utorkovom brífingu, „novela predstavuje vrchol liberalizmu“.

Ak sa štát prostredníctvom školy rozhodne rozšíriť hodiny vzdelávania v sexuálnej výchove, škola bude podľa novely povinná informovať o tom rodičov dieťaťa. Rodič nemusí zareagovať, a teda bude súhlasiť s rozšírením výučby, alebo si môže od školy vyžiadať študijné materiály.

Škola by musela zabezpečiť náhradné vyučovanie

„Po ich preštudovaní môže povedať, že s tým nemá problém, alebo, a to je vrchol toho liberalizmu, môže povedať prepáčte, nezdieľam názory, ktoré sú v týchto osnovách, a preto využijem moje právo, ktoré chceme zaradiť do tohto zákona, a chcem ospravedlniť svoje dieťa z vyučovania,“ povedal Hlina. Zároveň by škola musela zabezpečiť dieťaťu náhradné vyučovanie, aby sa nestalo, že dieťa bude samé, a tak bude nepriamo vyvíjaný tlak, aby radšej ostalo na vyučovaní.

Hlina chce v novele stanoviť existujúci rozsah, ktorý sa môže týkať sexuálnej výchovy, napríklad na prírodovede. V prípade, že by bolo vyučovanie o sexualite nad rámec látky, ktorá je obsiahnutá v osnovách, tak by si rodičia mohli uplatniť právo na ospravedlnenie dieťaťa z vyučovania.

O novele nekomunikoval s vládnou stranou

Hlina nepredpokladá, že by v blízkom čase vznikla sexuálna výchova ako samostatný predmet, skôr predpokladá rozšírenie výučby o sexe na hodinách prírodovedy a etiky. Študijné materiály pre rodičov by podľa Hlinu mali byť ku všetkým predmetom, na ktorých sa veci súvisiace so sexuálnou výchovou vyučujú.

Podľa Hlinu prichádza jeho legislatívna iniciatíva v správnom čase po referende. „Nemyslel som si, že budem predkladať jeden z najliberálnejších zákonov, ktorý bol kedy do parlamentu predložený, ale žiaľ, a možno aj dobre, že to takto celé dopadlo,“ povedal Hlina na brífingu.

Dúfa, že „kolegovia, ktorí sú údajne liberáli, nebudú mať najmenší problém s tým, aby tento návrh prešiel“. Pripustil však, že ešte o novele nekomunikoval s vládnou stranou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz Hlina