Skokové zvýšenie platov učiteľov je pre Gröhlinga kľúčové, ale využitie fondu obnovy EÚ otázne

Foto: ilustračné, Getty Images

Slovensko zatiaľ nevie, či bude môcť využiť Fond obnovy na zvýšenie platov učiteľom. Povedal to v sobotnej diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko minister školstva Branislav Gröhling (SaS), kde diskutoval s poslancom Ľubomírom Petrákom (Smer-SD).

Prestavba celej infraštruktúry

Ako sám minister uviedol, práve skokové zvýšenie miezd učiteľov, je pre neho pri reforme školstva kľúčové.

V rámci financií, ktoré školstvo bude môcť využiť sa chce minister sústrediť aj na výstavbu a prestavbu celej infraštruktúry škôl, jedální či telocviční. Na konkrétnych reformných plánoch už pracuje tím odborníkov z rezortu, ktorí sú pripravení ministerstvu financií predkladať konkrétne reformy.

„Ak chceme vrátiť vážnosť učiteľskému povolaniu musíme zvýšiť mzdy,“ zdôrazňoval minister. To o koľko presne porastú učiteľom mzdy v budúcom roku však upresniť nechcel.

Platy by mohli stúpnuť o šesť percent

Ak by však bolo možné ich financovanie z Fondu obnovy, mali by stúpnuť celkovo na 85 percent priemeru mzdy vysokoškolsky vzdelaných ľudí.

Ministerstvo tiež analyzuje ako zefektívniť sieť škôl a niektoré z nich spojiť. „Treba brať do úvahy geografické členenie Slovenska,“ upozorňuje Petrák s tým, že na Slovensku sú aj školy s iným primárnym vyučovacím jazykom.

Gröhlingovi zároveň pripomenul, že ak sa platy učiteľov nezvýšia aspoň o šesť percent, „spreneverí“ sa všetkému, čo doteraz tvrdil. Zdôraznil, že počas posledných vlád Smeru platy učiteľov rástli vždy aspoň o šesť percent, čo sa vtedajšej opozícii zdalo ako nedostatočné.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingĽubomír Petrák
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR