Foto: Skončil sa školský rok, vysvedčenia žiakom odovzdávala aj prezidentka Čaputová

Prezidentka SR Zuzana Čaputová odovzdáva vysvedčenia žiakom deviateho ročníka počas slávnostného ukončenia školského roka 2018/2019 na Základnej škole Smolenice. Smolenice, 28. jún 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský.
  • aktualizované 28. júna 14:31

Školské brány sa v piatok otvorili naposledy pre viac ako 631-tisíc žiakov základných a stredných škôl. Od pondelka 1. júla sa pre nich a takmer 51 500 učiteľov základných a stredných škôl začínajú dva mesiace prázdnin.

Prvé vysvedčenie pre 57-tisíc prváčikov

Do škôl sa opäť vrátia v pondelok 2. septembra 2019. Agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva vedy, výskumu a športu SR.

Prvýkrát si domov odnieslo svoje vysvedčenie aj 57-tisíc prváčikov, ktorí v tomto školskom roku začali plniť povinnú školskú dochádzku.

Najviac vysvedčení v piatok rozdali v základných školách na Tajovského 1 v Senci – 1 206 žiakom, na Školskej 2 v Stupave – 1 191 žiakom a Kláštornej 4 v Šamoríne – 1 091 žiakom, sú to počtom žiakov najväčšie základné školy na Slovensku.

Ministerstvo školstva okrem toho eviduje 12 330 žiakov v zahraničí a aj 579 žiakov, ktorých oslobodili od povinnosti dochádzať do školy, keďže sa vzdelávali v domácom prostredí.

Čaputová si zaspomínala na školské časy

Ministerka školstva Martina Lubyová ukončila školský rok 2018/2019 odovzdaním vysvedčení študentom a návštevou Strednej zdravotníckej školy v Trnave a prezidentka Zuzana Čaputová navštívila Základnú školu Smolenice.

Pri odovzdávaní vysvedčení si prezidentka zaspomínala aj na svoje školské a študentské časy. Školské časy mala podľa vlastných slov rada, najmä obdobie prázdnin. Sama sa označila za usilovnú žiačku a študentku, ktorá nemala so školou problémy. Žiakom vo svojom príhovore povedala, že na najbližšie dva mesiace by si to s nimi rada vymenila.

Čaputová ocenila aj inkluzívny model vzdelávania v Základnej škole s materskou školou v Smoleniciach. Deti tu podľa nej dostávajú nielen vedomosti, ale aj také hodnoty, akými sú tolerancia alebo rešpektovanie ľudí so zdravotným postihnutím. Prezidentka Čaputová odovzdala vysvedčenia prvákom a deviatakom tejto školy, ešte predtým sa oboznámila s jej fungovaním.

Podpora inkluzívneho vzdelávania

Škola v Smoleniciach v okrese Trnava patrí k priekopníkom v uplatňovaní inkluzívneho modelu vzdelávania. Z celkového počtu 273 žiakov je podľa riaditeľky školy Marcely Pechovej viac ako 40 začlenených s rôznym druhom zdravotného postihnutia.

„Toto je jedna z tých mimoriadnych škôl, ktoré sa venujú inkluzívnemu vzdelávaniu, to znamená začleňovaniu zdravotne postihnutých detí. Je to unikátny projekt v tom zmysle, že deti dostávajú nielen vedomosti, ale vedú ich aj k hodnotám, najmä tolerancii k inakosti. Skúsenosť s týmto projektom je veľmi dobrá, žiaci sú tolerantní, rešpektujú, že niekto má zdravotné postihnutie a deti so zdravotným postihnutím dostávajú rovnakú šancu, ako zdravé deti,“ vysvetlila návštevu školy v Smoleniciach Čaputová.

O skúsenostiach so školou sa rozprávala aj so starostami Smoleníc a susedného Lošonca Antonom Chrvalom a Jurajom Rábarom. Návštevu školy prezidentka podľa vlastných slov využila aj na zbieranie podnetov, ktoré by mohla prezentovať na stretnutí s ministerkou školstva Martinou Lubyovou. Jedným z nich by mohla byť aj podpora inkluzívnemu vzdelávaniu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina LubyováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR