Školám so žiakmi z rómskych komunít pomôže nový vzdelávací a metodologický portál

Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Pre školy so žiakmi z rómskych komunít vznikol nový vzdelávací a metodologický portál s komplexným prehľadom učebných, metodických a podporných študijných materiálov a vzdelávacích aktivít a tréningov. Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) o tom informoval na svojom webe.

Prioritou je podpora rómskych detí

Stránka s názvom Spolu-together-jekhetane.sk je zameraná na oblasť rómskeho jazyka, kultúry a histórie a interkultúrnej výchovy a vzdelávania v oblastiach ľudských práv a demokratického občianstva.

Vzdelávací portál nie je určený iba pre učiteľov materských, základných a stredných škôl, ale aj ich asistentov a vychovávateľov, výskumných a odborných pracovníkov, manažment škôl a tiež širšiu pedagogickú verejnosť.

Riaditeľka ŠPÚ Miroslava Hapalová podotkla, že podpora úspešnosti rómskych žiakov vo vzdelávaní je jednou z ich priorít. Časť ich aktivít sa preto zameriava na rozvoj kompetencií učiteľov, ale aj ďalších zamestnancov škôl v oblasti využívania rómskeho jazyka, začleňovania informácií o rómskej histórii a kultúre do vyučovacieho procesu. Verí, že pripravený portál pre nich bude užitočným a praktickým nástrojom.

Inovatívne vzdelávanie učiteľov

„Uľahčí využívanie rôznych digitálnych vzdelávacích materiálov pri výučbe rómskeho jazyka, rómskej kultúry a rómskej histórie, ako aj pri zavadzaní nových pedagogických prístupov vo vzdelávaní detí a žiakov z rómskych komunít. Ďalej prostredníctvom vzdelávacích aktivít a tréningov umožní sieťovanie slovenských škôl so žiakmi z rómskych komunít, učiteľov ako aj výskumných a odborných pracovníkov,“ priblížil Jozef Facuna zo Štátneho pedagogického ústavu.

Web je súčasťou projektu s názvom Inovatívne vzdelávanie učiteľov s cieľom zvýšiť ich interkultúrne kompetencie vo vzdelávacom procese rómskych žiakov, ktorý je známy pod sloganom Spolu s Rómami dosiahneme viac v rámci programu Miestny rozvoj, odstraňovanie chudoby a inklúzia Rómov financovaného z Nórskych grantov a zo slovenského štátneho rozpočtu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef FacunaMiroslava Hapalová
Firmy a inštitúcie Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ)