Škôlkam vyčlenia z európskej výzvy 13 miliónov eur, poslúžia na modernizáciu a rozšírenie kapacít

Foto: ilustračné, SITA/BSK

Na rozšírenie kapacity či modernizáciu materských škôl bude z výzvy z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) vyčlenených 13 miliónov eur. Informovala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) na tlačovom brífingu po rokovaní vlády.

Dodala, že výzvu vyhlásia o pár dní a bude určená pre verejné, súkromné aj cirkevné materské školy, a to pre všetky kraje okrem Bratislavského kraja. Európske zdroje, ktoré tvoria 85 percent z celkových plánovaných finančných príspevkov, doplnia peniaze zo štátneho rozpočtu.

Žiadatelia môžu peniaze využiť rôzne

Peniaze z výzvy môžu žiadatelia využiť nielen na výstavbu či rozšírenie kapacít materských škôl ale aj na stavebno-technické úpravy budov pre potreby materských škôl. Tiež ich môžu použiť na detské ihriská a športové zariadenia pre deti, obstaranie materiálno-technického vybavenia či zvyšovanie energetickej hospodárnosti budov.

V prípade rozšírenia kapacít materskej školy dostane jedno miesto maximálne 8 950 eur. Na projekty zlepšujúce existujúce kapacity materských škôl vedia žiadatelia získať príspevok najviac vo výške 2 900 eur na jedno dieťa.

Boj o miesta v materských školách

„S nedostatkom miest v škôlkach bojujú mnohé mestá a obce. Je to vážny problém, ktorý dolieha na rodičov detí v predškolskom veku. Ak sa im nepodarí umiestniť deti v materskej škole, ktorých zriaďovateľom je mestská časť alebo obec, musia hľadať alternatívne a neraz aj finančne náročnejšie riešenia,“ objasnila Remišová.

Ako ďalej konštatovala, nedostatok miest v materských školách je dlhodobý problém pre množstvo mladých rodín. Pripomenula, že od školského roka 2021/2022 budú musieť na základe zákona do materských škôl nastúpiť deti vo veku päť rokov.

Toto opatrenie podľa nej obmedzí možnosti prijímať mladšie deti, a preto je budovanie kapacít škôlok o to viac dôležité. Remišová plánuje v podpore predškolských zariadení v regiónoch naďalej pokračovať.

Pre škôlky dosiaľ vyčlenili 65 miliónov

Ministerstvo priblížilo, že v aktuálnom programovom období sa doteraz z IROP na podporu zvyšovania kapacít materských škôl vyčlenilo pre 269 zariadení vo všetkých krajoch takmer 65 miliónov eur. Z daných peňazí vzniklo 7 628 nových miest pre deti v materských školách.

„Až 95 percent úspešných žiadateľov tvorili materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí, nasledujú cirkevné a súkromné škôlky,“ uviedlo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Remišová
Firmy a inštitúcie MIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR