Školskí odborníci nebudú mať osem týždňov voľna

Pri využívaní digitálnych technológií vo vyučovaní je potrebná aj sebareflexia škôl. Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Odborní zamestnanci škôl a školských zariadení nedostanú osem týždňov dovolenky, ako to v novele Zákonníka práce navrhovali poslanci za OĽaNO Richard Vašečka a Erika Jurinová. Parlament ich návrh zamietol.

Dlhšia dovolenka sa mala týkať odborných zamestnancov škôl, ktorí doposiaľ nemali na takúto výmeru dovolenky nárok a ktorých práca má rovnaký charakter ako práca pedagogických zamestnancov.

Účelom navrhovaných zmien je snaha zrovnoprávniť odborných zamestnancov s pedagogickými zamestnancami a vzhľadom na povahu ich práce im poskytnúť rovnaké podmienky na oddych v podobe rovnakej výmery dovolenky,“ argumentovali poslanci za OĽaNO.

Novú kategóriu odborných zamestnancov škôl a školských zariadení zaviedol zákon v roku 2009. Ide napríklad o psychológov, školských psychológov, školských logopédov, špeciálnych pedagógov či sociálnych pedagógov, ktorí sú pri kontinuálnom vzdelávaní a odmeňovaní priradení k pedagogickým zamestnancom.

Rezort financií nesúhlasil s predkladateľmi, podľa ktorých návrh nebude mať dopad na verejné financie. „Sme toho názoru, že zastupiteľnosť odborných činností je nevyhnutné zabezpečiť v priebehu celého roka na rozdiel od pedagogickej činnosti, ktorá sa nevykonáva v letných mesiacoch,“ uvádza MF SR. Poslancov za OĽaNO zároveň rezort financií žiadal uviesť a zdôvodniť náklady novely na nasledujúce tri roky spolu s návrhmi na úhradu zvýšených nákladov.

škola
Foto: SITA/Martin Havran

Smer-SD dnes v parlamente podľa Jurinovej a Vašečku ukázal, ako „vážne“ to myslí so sociálnymi istotami a spravodlivosťou. „Naším cieľom bolo vytvoriť spravodlivé a férové podmienky pre všetkých pedagogických a odborných zamestnancov škôl, ktorí to majú už teraz ťažké. Myslela som si, že Smer-SD, ktorý tak rád hovorí o istotách a sociálnej spravodlivosti, bude mať o podporu tohto návrhu záujem. Sedieť cez prázdniny v prázdnej škole a umelo si vytvárať náplň práce nemalo byť našim cieľom,“ uviedla podpredsedníčka parlamentu Erika Jurinová.

Zároveň dodala, že je to o to viac zarážajúce, že ešte pred pár mesiacmi, pri diskusii o zákonníku práce, boli podobnému návrhu viacerí ministri pozitívne naklonení. Podľa opozičných poslancov teda mali mať nárok na osem týždňov dovolenky aj odborní zamestnanci škôl a školských zariadení, ktorých práca má podobný charakter ako práca pedagogických zamestnancov.

Ako učiteľ si cením prácu svojich kolegov z radov odborných zamestnancov, pretože pracujú rovnako tvrdo ako my, učitelia, a preto považujem za nezmyselné a nespravodlivé, že nemajú nárok na rovnakú výmeru dovolenky. Spolu s mojou kolegyňou Erikou Jurinovou sme chceli len odstrániť túto diskrimináciu,“ informoval poslanec hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Richard Vašečka s tým, že je sklamaný z toho, že Smer-SD svojím postojom voči mienenej zmene dáva ďalšiu facku slovenskému školstvu a ľuďom, ktorým záleží na kvalitnom vzdelaní a výchove našich detí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika JurinováRichard Vašečka