Školstvo nakupuje didaktické pomôcky, rezort si tender bráni

ilustračné foto Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Obstarávanie pre projekt Nové trendy vzdelávania učiteľov anglického jazyka na základných školách bolo v zmysle legislatívy uverejnené v slovenskom vestníku aj vo vestníku EÚ.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu takto reaguje na vyjadrenia podpredsedu strany Sieť Miroslava Beblavého, ktorý vo štvrtok 9. apríla požiadal listom ministra školstva Juraja Draxlera, aby zastavil tender Metodicko-pedagogického centra (MPC) na dodanie didaktickej nadstavby k učebniciam angličtiny.

Robili propagačné video pre Pellegriniho

Beblavý pritom tvrdil, že ministerstvo ide za 20 miliónov eur v „mimoriadne podozrivom“ tendri kúpiť pomôcky od skupiny, ktorá robila propagačné video pre bývalého ministra školstva Pellegriniho.

Hovorkyňa ministerstva školstva Monika Hucáková uvádza, že projekt nemá hodnotu 20 miliónov eur, ale 11,4 milióna eur a z toho iba 6,4 milióna pôjde na nákup didaktických pomôcok. Suma 19 902 773 eur je pritom celková hodnota rámcovej zmluvy.

Rezort školstva podľa Hucákovej navyše o obstarávaní nad rámec zákona informoval aj v tlačovej správe. „Podmienky verejného obstarávania boli definované len v súlade s obsahom Štátneho vzdelávacieho programu pre anglický jazyk pre základné a stredné školy. Čo sa týka stanovenia ceny, prebehla elektronická dražba medzi všetkými tromi záujemcami. Transparentnejší spôsob obstarávania ako elektronická dražba neexistuje,“ dodáva Hucáková.

Pomôcky vraj nebudú len nadstavbou

Podpredseda Siete kritizoval aj fakt, že namiesto potrebných nových učebníc angličtiny sa obstaráva nadstavba na učebné materiály. „Náklady na samotné nové učebnice však naďalej ostávajú na rodičoch, hoci rezort školstva by stáli zlomok z celkovej sumy tohto obstarávania,“ uviedol Beblavý.

Rezort školstva na to reaguje vyhlásením, že didaktické pomôcky, ktoré prinesie do škôl národný projekt, nebudú iba nadstavbou k učebniciam. „Ide o ucelený balík vzdelávacích materiálov, ktorý umožní aj samostatnú výučbu. Významnou súčasťou sú metodiky pre výučbu anglického jazyka a pracovné listy pre žiakov, ktoré mnohí učitelia doteraz na hodinách vôbec nemali,“ uvádza rezort.

Angličtinárom chcú zvyšovať kvalifikáciu

„Pán poslanec Beblavý by mal vysvetliť, prečo zastupuje vydavateľstvá, ktoré sa do obstarávania neprihlásili, nepodali žiadnu námietku a až po jeho skončení poukázali na to, že nevedeli podmienky splniť. Podmienka, ktorá vyžadovala, aby metodické príručky pre učiteľov prvého stupňa boli v slovenskom jazyku, vychádzala z dát rezortu Štátneho pedagogického ústavu, podľa ktorých je práve jazyková vybavenosť učiteľov prvého stupňa najslabšia,“ dodáva Hucáková.

Ministerstvo školstva tvrdí, že dlhodobo eviduje nedostatok kvalifikovaných učiteľov angličtiny a ďalšiu potrebu zvyšovania ich kvalifikácie. „Na základe údajov Štátneho pedagogického ústavu dnes na prvom stupni základných škôl učí odborne približne 65 percent učiteľov a zvyšok učí neodborne. Dôvodom je nepripravené zavedenie povinnej angličtiny v roku 2010, keď nebolo zabezpečené doplnenie kvalifikácie v tomto jazyku všetkým učiteľom, hoci nároky na ich počet sa zvýšili,“ dodáva Hucáková z rezortu školstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Beblavý
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR