Školy majú čoraz väčší záujem o asistentov učiteľa, so žiadosťou však uspeje len tretina

Foto: ilustračné, Getty Images

Tretina zriaďovateľov uspeje so svojou žiadosťou o asistenta učiteľa. Vyplýva to zo štatistík, ktoré agentúre SITA poskytlo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

Zo štátneho rozpočtu poskytne rezort na školský rok 2020/2021 finančné prostriedky na 3 109 miest asistentov učiteľa, pritom zriaďovatelia škôl žiadali o 8 701 asistentov učiteľa pre žiakov so zdravotným znevýhodnením.

Dopyt každým rokom rastie

Počet žiadostí o asistentov učiteľa zo strany škôl každoročne rastie. Zo štatistík však vyplýva, že ministerstvo vyhovie zhruba tretine žiadostí.

V školskom roku 2016/2017 zaznamenalo ministerstvo takmer štyritisíc žiadostí a podporilo 1 700 z nich. O rok neskôr vyhovelo takmer rovnakému počtu žiadostí, avšak v danom roku ich evidovali vyše 5 200.

Počet žiadostí, ktorým vyhovelo ministerstvo, bol v školskom roku 2018/2019 vyše 2 300, no školy žiadali o viac ako 5 800 asistentov učiteľa. Minulý rok počet žiadostí prekročil hranicu sedemtisíc. Ministerstvo v danom roku podporilo 3 108 z nich.

Národný projekt

O vysokom záujme škôl o odborných zamestnancov svedčí aj počet žiadostí do národného projektu „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II“. Prihlásilo sa do neho o 40 percent viac škôl, než bol ich plánovaný počet.

Organizátori projektu pritom rátali s 900 školami. MŠVVaŠ SR vyčlenilo na výzvu financie v objeme viac než 82,15 miliónov eur.

Zo škôl, ktoré splnili podmienky na základe stanovených kritérií, boli do projektu zaradené školy podľa poradia do výšky alokovanej sumy na obsadenie cca 2 500 pracovných pozícií,“ priblížilo ministerstvo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR