Školy zaslali Gröhlingovi stovky projektov, na modernizáciu tried žiadajú desiatky miliónov eur

Maximálna výška dotácie na jednu školu je 30-tisíc eur. Foto: ilustračné, Getty images

Školy poslali rezortu školstva 1 800 projektov na modernizáciu svojich tried a interiéru v celkovej hodnote 35 miliónov eur. Urobili tak na základe výzvy ministerstva školstva Modernejšia škola.

Školy budú môcť modernizovať triedy, zakúpiť špeciálne tvarované lavice, vytvoriť oddychové zóny pre žiakov v triedach, vybudovať spoločné priestory s pódiom či knižnicami určené na socializáciu a diskusie a vytvoriť v triedach prostredie, ktoré umožní inovovať prístup k výučbe. V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie ministerstva školstva.

Príjemné prostredie pre žiakov i učiteľov

Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS) priblížil, že popri zmenách obsahu vzdelávania, na ktorých pracujú, chcú tiež zlepšiť aj vnútorné vybavenie škôl a tried.

„Naším cieľom je modernizovať priestory škôl tak, aby mladí ľudia a učitelia trávili čas v príjemnom prostredí a aby sme na školách podporili inovatívne prístupy k výučbe, ako je tímová práca či skupinové riešenie problémov,“ zdôraznil Gröhling.

Školy budú môcť vďaka finančnej podpore ministerstva školstva modernizovať svoje priestory, ako aj samotné vyučovanie. Cieľom je pretvoriť triedy tak, aby umožnili prechod od klasickej „frontálnej“ alebo „prednáškovej“ výučby k výučbe, ktorá aktívne zapája žiaka do procesu, podporuje tímovú prácu, skupinové riešenie problémov či diskusiu.

Priestor pre vytvorenie oddychových zón

V spoločných priestoroch škôl môžu školy z príspevku tiež vytvoriť oddychové zóny. Tie môžu slúžiť ako knižnice, priestory na socializáciu, debaty, ale aj na výučbu.

V prvej fáze projektu ministerstvo školstva vyčlenilo 3,5 milióna eur. Úspešných žiadateľov vyberie ministerstvo na základe viacerých ukazovateľov, ako je počet žiakov, kvalita projektu či stav súčasného vybavenia školy. Maximálna výška dotácie na jednu školu je 30-tisíc eur.

Žiadosti budú priebežne vyhodnocované podľa dátumu doručenia, najneskôr do 13. júna. Dotáciu je potrebné vyčerpať najneskôr do konca septembra. Podľa Gröhlinga sa snažia vyrokovať aj ďalšie finančné prostriedky na modernizáciu škôl.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR