Slováci chcú mať otvorené školy aj pri zhoršujúcej sa situácii, ukázal prieskum

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 27. januára 2022, 11:54

Slovensko chce mať otvorené školy aj pri zhoršujúcej sa epidemickej situácii. Vyplýva to z výsledku prieskumu verejnej mienky, ktorý v štvrtok predstavil minister školstva Branislav Gröhling (SaS) počas brífingu počas jeho pracovného výjazdu v Levoči.

Z oslovených respondentov sa podľa jeho slov 82,3 percenta vyjadrilo za otvorené školy aj pri zhoršujúcej sa situácii, približne 13 percent hovorilo o tom, že by školy mali byť zatvorené a 4,7 percenta sa k tomu vyjadriť nevedelo.

Viac o téme: Koronavírus

Výskum sa realizoval na vzorke viac ako tisíc ľudí naprieč Slovenskom počas siedmich dní od 10. januára.

„Toto je opätovne jasný signál k tomu, že školy by mali ostať otvorené, že musíme trošku zvládať aj tlak aj opatrenia, ktoré sú, ale vzdelanie je veľmi dôležité a takto k tomu pristupujú aj okolité krajiny,“ poznamenal na margo výsledkov Gröhling.

Gröhling je proti celoplošnému zatváraniu

Minister rovnako nie je za celoplošné zatváranie škôl na Slovensku, ale skôr podľa jednotlivých škôl, v ktorých riaditelia môžu prerušiť vzdelávanie v triedach.

„Ak by situácia potenciálne dosiahla určitý stupeň, tak sú tam ďalšie mechanizmy na to, aby sme vedeli prerušiť vyučovanie, ale nie celoplošne. Nemôžeme urobiť to, že ak dve tretiny škôl nemali za posledný týždeň žiadnu triedu v karanténe, my ich zatvoríme,“ argumentoval. Túto situáciu je podľa jeho slov potrebné zvládnuť, aj keď čísla pozitívnych na ochorenie COVID-19 narastajú v školstve aj v celej spoločnosti.

„Nemôžeme robiť rozhodnutia ohľadom vzdelávania a budúcnosti našich detí celoplošne“ dodal.

Cieľom je individuálna izolácia

Aj v štvrtok Gröhling ocenil skrátenie karantény na päť dní. Zároveň poukázal na cieľ zaviesť individuálnu izoláciu. To by znamenalo, že do izolácie by išiel iba daný pozitívny žiak a ostatní, ktorí sú zdraví, budú môcť po pretestovaní reálne fungovať v škole a vzdelávať sa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR