Slovenská akadémia vied spúšťa nový projekt boja proti odlivu mozgov do zahraničia

Foto: Pixabay.com

Prvú výzvu by mali spustiť na konci mája, výsledky hodnotenia prihlášok budú k dispozícii ku koncu roka 2019

Slovenská akadémia vied (SAV) spúšťa nový projekt boja proti odlivu mozgov do zahraničia s názvom MoRePro (Mobilný a reintegračný program). Prvú výzvu by mali spustiť na konci mája. Výsledky hodnotenia prihlášok budú k dispozícii ku koncu roka 2019.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková, na jednotlivé ústavy by tak od budúceho roka malo prichádzať desať nových špičkových vedeckých pracovníkov ročne, pričom pôjde o Slovákov, ale aj o zahraničných vedcov, ktorí chcú robiť vedu na Slovensku.

Konkurencia v medzinárodnom kontexte

SAV im poskytne adekvátne a motivujúce podmienky na ich prácu. Očakáva od nich, že zvýšia kvalitu výskumného prostredia a vedeckých výstupov. Zároveň budú získavať vlastné grantové zdroje a rozvíjať témy, ktoré budú konkurovať aj v medzinárodnom kontexte.

„Tento projekt by mal zabezpečiť podobné podmienky, ako nám poskytovali peniaze zo schémy Horizont 2020, hoci ho budeme celý financovať z vlastných zdrojov. Dostaneme domov nielen našich pracovníkov, ktorí získali skúsenosti v zahraničí, ale veríme, že sa nám podarí internacionalizovať výskumné tímy v rámci SAV, čo je nutná podmienka k tomu, aby výskum na akadémii získaval svetové parametre,“ uviedol predseda SAV Pavol Šajgalík.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia vied