Slovenská komora učiteľov podala podnet na generálnu prokuratúru na mesto Humenné

Foto: Pixabay.com

Komora učiteľov podala podnet na generálnu prokuratúru najmä preto, že podľa nich konanie škôl narúša demokraciu a porušuje zákony

Slovenská komora učiteľov v spolupráci s Nadáciou Zastavme korupciu podala podnet na Generálnu prokuratúru SR na mesto Humenné. Dôvodom je to, že za posledné štyri roky mesto nevypísalo riadny konkurz na riaditeľa Základnej umeleckej školy v Humennom a škola má už tretieho povereného riaditeľa po sebe.

Nie je to jediná škola

Ako povedal pre agentúru SITA prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman, v Humennom to nie je jediná škola. „Máme informácie, že to takto je aj v iných školách a centre voľného času,“ dodal Crmoman.

Mesto malo vyhlásiť výberové konanie

Komora učiteľov podala podnet na generálnu prokuratúru najmä preto, že podľa nich konanie škôl narúša demokraciu a porušuje dva zákony – Zákon o štátnej správe v školstve a Zákon o výkone práce vo verejnom záujme. „Mesto ako zriaďovateľ malo vyhlásiť výberové konanie na riaditeľa školy. Z kandidátov si potom demokraticky vyberá za riaditeľa školy rada školy, kde sú zastúpení rodičia, zamestnanci aj zriaďovateľ. Tým, že to mesto tak nerobí, porušuje legislatívu a obchádza radu školy,“ vysvetlil prezident komory.

Bez výberového konania sa môže miesto riaditeľa obsadiť najdlhšie na šesť mesiacov. Podľa Crmomana sa za šesť mesiacov môže veľa zmeniť. Riaditelia žijú v neistote a takéto riešenie nemá pre školu žiadny zmysel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRSKU Slovenská komora učiteľov