Slovenské školstvo nevychováva odborníkov, konštatoval prezident Kiska po návšteve Dusla v Šali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Zľava: Generálny riaditeľ spoločnosti a podpredseda predstavenstva Petr Blaha, prezident SR Andrej Kiska a výrobný riaditeľ úseku anorganika Tibor Šereš počas návštevy priestorov výroby a riadiacej miestnosti výrobnej jednotky Čpavok 4 v areáli spoločnosti Duslo v Šali. Šaľa, 4. marec 2019. Foto: SITA/Martin Havran

ŠAĽA 4. marca (WebNoviny.sk) – Slovenské školstvo v súčasnosti nevie produkovať dostatok odborníkov, ktorých potrebuje trh práce.

Skonštatoval to prezident Andrej Kiska po návšteve chemického závodu Duslo, a.s. Šaľa. Problém zohnať kvalifikovanú pracovnú silu má aj Duslo.

Veľmi potrebná profesia

Veľká časť personálu sa postupne bude meniť, pretože tu pracujú aj starší ľudia. Žiaľ, tak ako máme postavené školstvo, nám nevychováva odborníkov. Pomaly sa ani neotvárajú triedy pre chemikov, čo je tu veľmi potrebná profesia a je to veľký problém,“ povedal prezident po rokovaní s vedením podniku. Duslo zamestnáva približne 2 000 ľudí a ďalších okolo 10 000 pracovných miest je podľa prezidenta naviazaných na tento závod v rôznych profesiách.

Podľa generálneho riaditeľa a podpredsedu predstavenstva Dusla Petra Bláhu je nedostatok kvalifikovaných odborníkov problémom, s ktorým sa potýka nielen Duslo, ale aj celé Slovensko. „Na integrovanej škole vo Veči máme momentálne 200 žiakov, ktorí poberajú od nás štipendium, rôzne výhody a majú u nás v budúcnosti zaistenú prácu. Je však len na nich, či u nás po skončení štúdia nastúpia. Na Slovensku nie je zákonná možnosť zmluvne podchytiť študentov, že keď im poskytujeme po celý čas štúdia určité výhody, tak u nás aj nastúpia,“ podotkol Bláha a označil to za nevýhodu pre zamestnávateľov na Slovensku v porovnaní s okolitými štátmi.

Problémy s plánovaním podniku

Duslo poukazuje aj na problémy spojené s plánovaním podniku. „Zmena minimálnej mzdy, zmena hodnotenia nadčasov vyvoláva veľkú nestabilitu. Keď sa náhle niektorý z týchto parametrov mení, tak je to veľkým problémom pre plánovanie podniku ako takého,“ zhodnotil prezident Kiska. Pred zmenou podmienok pre zamestnávateľov je preto dôležité viesť diskusiu s tými, ktorí pracovné príležitosti tvoria, podčiarkol.

Bláha povedal, že s veľkým počudovaním prijali správy o plánovanom zvyšovaní minimálnej mzdy až na úroveň 600 eur. Podotkol, že Slovensko má už dnes najvyššiu minimálnu mzdu zo štátov V4. Toto zvýšenie by Duslo stálo viac ako milión eur ročne. „Nás sa to dotkne v oblasti príplatkov za prácu v nepretržitej prevádzke a za prácu počas sobôt a nediel. Žiadny z našich zamestnancov nepracuje na úrovni minimálnej mzdy,“ uviedol Bláha.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej Kiska
Firmy a inštitúcie Duslo Šaľa