Aktualizované: Slovenskí učitelia sa obliekli do čierneho, vyjadrujú svoju nespokojnosť so stavom školstva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zľava: Učiteľ Michal Tlelka, učiteľka a aktivistka Eva Lavríková, a učiteľ a aktivista Vladimír Crmoman v triede 6. A počas Dňa učiteľov v čiernom na Základnej škole na Vazovovej ulici v Bratislave. Deň učiteľov v čiernom je prejavom nesúhlasu slovenských učiteľov s rozhodnutiami vlády v oblasti školstva a s návrhom nového zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. Bratislava, 28. marec 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 28. marca, 10:45

BRATISLAVA 28. marca (WebNoviny.sk) – Učitelia sa vo štvrtok na Deň učiteľov obliekli do čierneho. Takto chcú vyjadriť svoju nespokojnosť so stavom školstva.

Iniciatíva slovenských učiteľov sa nestotožňuje s rozhodnutiami, ktorými sa snaží slovenská vláda na čele s ministerkou školstva Martinou Lubyovou budiť dojem pozitívnych zmien.

Do tohto protestu sa zatiaľ zaregistrovalo viac ako 600 škôl. Agentúru SITA o tom v tlačovej správe informoval Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov.

Protest „Deň učiteľov v čiernom“

Slovenská komora učiteľov (SKU) zorganizovala Petíciu za stiahnutie návrhu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. Vyzývajú v nej vládu a ministerku Lubyovú, aby vzali späť návrh zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch.

Ako dôvod stiahnutia tohto návrhu jej predstavitelia uvádzajú obsahové nedostatky a procesné pochybenia. „Odmietame ignorovanie viac ako 18 000 podporovateľov petície za stiahnutie návrhu nového zákona o pedagógoch vládou a parlamentom. Preto v deň narodenia Jána Amosa Komenského budeme demonštrovať čiernym oblečením a o 12:00 vzdáme úctu minútou ticha smutnej pravde o našom školstve,“ uvádza prezident SKU Vladimír Crmoman.

Pedagógovia, ktorí sa chcú do protestu „Deň učiteľov v čiernom“ pridať, nájdu všetky informácie na tejto webstránke.

Dôvody nespokojnosti učiteľov

Učitelia poukazujú aj na opakované rozkrádanie eurofondov, populistické rozdávanie miliónov eur na lyžiarske zájazdy, nefunkčné celoživotné vzdelávanie či cielenú likvidáciu vedy.

Za ďalšie dôvody svojej nespokojnosti považujú nevytvorený voľný trh kvalitných učebníc, absenciu asistentov učiteľov a odborných tímov v školách či prekvitajúcu šikanu a mobbing v školských zariadeniach. Zároveň zdôrazňujú, že dochádza k obsadzovaniu dôležitých funkcií pochybnými jedincami a k pochybeniam pri písaní vedeckých prác.

Protest učiteľov podporujú aj Spojené občianske iniciatívy a Pedagogická komora v Česku. „Doporučujeme českým učiteľom, aby vyjadrili podporu kolegom zo Slovenska tým, že vo štvrtok 28. marca prídu do práce v smútočnom – buď v čiernom oblečení alebo s čiernou páskou,“ píše sa v stanovisku Pedagogickej komory v Česku.

Deň učiteľov sa na Slovensku oslavuje 28. marca, v deň narodenia pedagóga Jána Amosa Komenského. V iných krajinách si Svetový deň učiteľov pripomínajú učitelia 5. októbra.

Nie všetko je len o platoch

Ministerstvo školstva pod vedením Martiny Lubyovej dlhodobo vyvíja kroky k zlepšeniu podmienok a ohodnoteniu pedagógov. Takto reaguje rezort na štvrtkovú akciu organizovanú Iniciatívou slovenských učiteľov.

Podľa ministerstva o zlepšení podmienok svedčí zvýšenie platov všetkých učiteľov, zachovanie možnosti získavania príplatkov aj v budúcom vzdelávacom systéme a zvyšovanie platov mladým začínajúcim pedagógom.

„Vnímame, že nie je všetko len o platoch a je potrebné zlepšovať aj prostredie a vzťahy, v ktorých učitelia pôsobia. Sú vystavovaní novým tlakom spoločnosti. Aj preto sme sa rozhodli v novom zákone zakotviť právo na ochranu pred prejavmi sociálno – patologického správania, čiže zlepšiť ochranu pedagógov pri výkone profesie. Chcem, aby sa zlepšila atmosféra a situácia v školstve, aby nám pomohla spolu v pozitívnom duchu zlepšovať ďalej podmienky pre výkon činnosti pedagóga. Za vašu svedomitú prácu sa vám chcem úprimne poďakovať a srdečne zablahoželať k dnešnému sviatku,“ uviedla ministerka školstva Martina Lubyová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martina LubyováVladimír Crmoman
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSKU Slovenská komora učiteľov