Slovenskí vedci majú možnosť spolupracovať s najlepšou univerzitou sveta, šesť projektov už získalo finančnú podporu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, Getty images

Slovenským vedcom sa otvárajú dvere k spolupráci so svetovou špičkou.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) uzatvorilo pred rokom dohodu o spolupráci s najlepšie hodnotenou univerzitou sveta – Massachusetts Institute of Technology (MIT), ktorej výsledkom je fond na podporu spoločných projektov a výskumnú spoluprácu.

Výskumné stáže a workshopy

Vedecké tímy zo Slovenska podľa odboru komunikácie ministerstva už môžu prostriedky z fondu využívať napríklad na financovanie krátkodobých výskumných stáží a workshopov na pôde MIT.

Podpora kvalitného vzdelávania, vedeckého výskumu a inovácií sú podľa vicepremiérky a ministerky pre investície Veroniky Remišovej (Za ľudí) zásadným predpokladom pre úspech Slovenska.

„Chceme umožniť študentom našich popredných univerzít, aby získali tie najlepšie skúsenosti a prax a motivovať ich, aby svoje poznatky profesijne rozvíjali doma, v prospech našej krajiny,“ uviedla Remišová a dodala, že práve preto uzatvorili dohodu o spolupráci s najlepšou univerzitou sveta.

Na základe nej sa financujú spoločné projekty a výskumná spolupráca slovenských vedcov s vedeckými tímami v USA.

Prihlásilo sa päť univerzít

„Nové pracovné miesta s pridanou hodnotou budú vznikať najmä v nových dynamických odvetviach, ktoré budú stáť na inováciách. Ak chce Slovensko patriť medzi najlepších a ak chceme, aby ľudia u nás mali dobrú prácu a vyššie platy, musíme oveľa viac podporovať vedu, výskum, inovácie a udržať si kvalitných odborníkov,“ zdôraznila vicepremiérka.

V rámci tejto spolupráce ide o financovanie spoločných projektov medzi fakultami a študentami MIT so slovenskými verejnými školami, univerzitami a verejnými výskumnými inštitúciami.

„Do fondu sme vložili jednorazový vklad z rozpočtu inovačnej diplomacie vo výške 225-tisíc amerických dolárov,“ doplnil štátny tajomník MIRRI SR Dušan Velič, podľa ktorého sa do prvej výzvy prihlásili piati uchádzači – Ekonomická univerzita v Bratislave, Technická univerzita v Košiciach, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Univerzita Komenského v Bratislave a Slovenská akadémia vied.

Uchádzači na hodnotenie predložili až šesť projektov, ktoré boli zo strany MIT vyhodnotené ako kvalitné.

Rozhodli sa navýšiť zdroje

„Aj vďaka šikovnosti našich vedcov a ich skvelým projektom sme sa rozhodli navýšiť zdroje do fondu, a to o ďalších 150-tisíc amerických dolárov, aby mohli byť plnohodnotne podporené všetky prihlásené projekty a nemuseli sme z nich selektovať. Pôvodná suma by nám totiž dovolila podporiť len plánované dva až štyri projekty, takto sme ich mohli podporiť všetkých šesť,“ vysvetlila Remišová.

Medzi podporenými projektami sú skúmanie lítiovo-iónových batérií (Fyzikálny ústavu SAV), skúmanie dôsledkov automatizácie v Spojených štátoch a európskych krajinách (Ekonomická univerzita v Bratislave), projekt zameraný na vývoj nových matematických metód a nástrojov na modelovanie zložitých viacúrovňových tekutín (Technická univerzita v Košiciach), expertíza monitorovania odpadových vôd na Slovensku (Slovenská technická univerzita v Bratislave), skúmanie fázových prechodov v kryštáloch (Univerzita Komenského v Bratislave) a výskum vzťahov medzi bio materiálmi a ich schopnosťou pôsobiť na životné prostredie a spotrebiteľa (Slovenská technická univerzita v Bratislave).

Prebieha druhá výzva

Fond MIT je určený na pokrytie nákladov na stretávanie slovenských a amerických vedeckých tímov – teda zväčša na cestovné náklady počas trvania projektu. Ide o krátkodobé výskumné stáže, ktoré nesmú prekročiť dva mesiace.

Cieľom je vytvoriť platformu pre také partnerstvo, ktoré presahuje časový rámec fondu a v budúcnosti môže priniesť ďalšie formy vedeckých spoluprác aj dodatočné súkromné zdroje.

Navýšenie vkladu do fondu zároveň zvýšilo objem zdrojov určených pre druhú výzvu, ktorá aktuálne prebieha. Prihlásiť projekty je možné do 13. decembra prostredníctvom jednoduchého prihlasovacieho portálu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan VeličVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie MIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SRMIT Massachusetts Institute of Technology