Slovensko by malo zatraktívniť učiteľské povolanie, tvrdí EK

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Účastníci protestu signatárov Deklarácie Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠaV) a partnerských reprezentácií pôsobiacich v školstve na podporu skvalitňovania podmienok a úrovne vzdelávania a vedy v SR. Bratislava, 19. apríl 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – K lepším výsledkom vzdelávania žiakov by sme mali dospieť cez zatraktívnenie učiteľskej profesie. Rovnako by sme mali zvýšiť aj účasť rómskych detí v hlavnom vzdelávaní od útleho veku.

Vyplýva to z konkrétnych odporúčaní, ktoré Európska komisia prijala tento týždeň pre Slovensko. Informovala o tom Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Vzdelávací systém na Slovensku je podľa Európskej komisie nedostatočne zameraný na zvyšovanie ekonomického potenciálu krajiny. Komisia tiež hodnotí, že výsledky vzdelávania sú na Slovensku v medzinárodnom porovnaní slabé a naďalej sa zhoršujú.

To je zapríčinené nedostatočným vzdelaním učiteľov a nízkou atraktivitou učiteľskej profesie. Napriek štvorpercentnému zvyšovaniu platov učiteľov na začiatku tohto roka patria nízke platy a nedostatočné praktické vzdelanie učiteľov medzi hlavné faktory, ktoré robia podľa komisie učiteľskú prácu neatraktívnou pre mladých ľudí.

Komisia sa vyjadruje aj k vzdelávaniu rómskych detí. Prijatú antisegregačnú legislatívu ešte podľa nej musíme implementovať, aby priniesla pozitívne zmeny a zvýšila účasť Rómov na hlavnom vzdelávaní vrátane predškolského vzdelávania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia