Slovensko je jednou z mála krajín Európskej únie, ktorá má zákon na podporu práce s mládežou

Foto: Pixabay.com

V Česku a Poľsku podobný zákon nemajú, v krajinách západného Balkánu táto podpora nie je úplne systematická

Slovensko je jednou z mála krajín Európskej únie a Rady Európy, ktorá má zákon na podporu práce s mládežou. Tento zákon umožňuje Slovensku financovať občianske združenia s celoslovenskou pôsobnosťou, ktoré sa venujú systematickej práci s mládežou. Médiám to vo štvrtok na tlačovej besede ku konferencii „Objavte talent mládeže“ povedal riaditeľ odboru mládeže rezortu školstva Ivan Hromada.

„Každoročne podporujeme približne 70 organizácií z celého Slovenska, z ktorých 20 pracuje s mládežou systematicky takmer na každodennej báze vo všetkých krajoch a vo väčšine okresov na Slovensku, pričom na túto podporu je vyhradených 2,3 milióna eur,“ vysvetlil Hromada.

Inšpirovalo sa Srbsko

V Česku a Poľsku podobný zákon nemajú, v krajinách západného Balkánu táto podpora nie je úplne systematická. „Srbsko sa však pred niekoľkými rokmi inšpirovalo týmto naším zákonom a už tri roky majú platný zákon na podporu práce s mládežou. Minulý rok sme navyše podpísali memorandum o spolupráci s Bosnou a Hercegovinou, ktorej tiež pomáhame pri tvorbe tohto zákona,“ dodal Hromada.

Konferenciu „Objavte talent mládeže“ organizuje v dňoch 11. až 12. apríla Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s organizáciou IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže v rámci slovenského predsedníctva vo Visegrádskej štvorke (V4).

Cieľom konferencie je diskusia na tému rozvoja potenciálu mladých ľudí a systematickej podpory talentu mladých ľudí s nedostatkom príležitostí, vrátane ich identifikácie v rámci neformálneho vzdelávania. Jej účastníkmi sú zástupcovia ministerstiev zodpovedných za mládež, pracovníci s mládežou a mládežnícki reprezentanti krajín V4, Východného partnerstva a prvýkrát aj krajín západného Balkánu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR