Slovensko má podľa OECD rezervy v spolupráci učiteľov, ale Crmoman hovorí o nekvalitných zákonoch

Šéf Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman počas tlačovej besedy iniciatív Chceme veriť, Kultúrny reparát, Nová Cvernovka a Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) k aktuálnej spoločenskej situácii dva mesiace po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Bratislava, 19. apríl 2018. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Najväčší dlh voči školám, učiteľom a deťom má vláda a parlament. Pre agentúru SITA to uviedol prezident Slovenskej komory učiteľov (SKU) Vladimír Crmoman.

Z nedávno zverejnenej analýzy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) totiž vyplýva, že Slovensko má najväčšie rezervy vo vzájomnej spolupráci učiteľov.

Kľúčový faktor vo vzdelávacom procese

„Je to pravdaže problém, ale najväčší dlh voči školám, učiteľom a deťom má vláda a parlament, ktorí schvaľujú nekvalitné zákony, ignorujú dlhodobé odporúčania OECD v oblasti miezd, neposkytujú kvalitnú podporu školám, žiakom, učiteľom ani riaditeľom,“ konštatoval Crmoman.

Podľa ministerstva školstva sú však práve učitelia kľúčovým faktorom vo vzdelávacom procese a preto sa vláda snaží nastaviť vzdelávací systém tak, aby bol pre nich relevantný a priniesol inovácie, ktoré budú môcť využiť v praxi.

Východiskom na realizáciu tohto cieľa je podľa rezortu školstva strategický dokument na desať rokov s názvom Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania a taktiež nedávno schválený zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch.

Nízky počet žiakov v triede

So zámerom zlepšiť existujúci stav sa 2. až 4. júla konala trojdňová medzinárodná konferencia Európsky učiteľ 21. storočia. Organizovalo ju Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spoločne s Metodicko-pedagogickým centrom (MPC) a OECD.

Zúčastnila sa na nej aj ministerka školstva Martina Lubyová a riaditeľ odboru pre vzdelávanie a osobitný poradca generálneho tajomníka pre vzdelávaciu politiku OECD Andreas Schleicher. Obaja sa na konferencii zhodli na tom, že Slovensko má pomerne nízky priemerný počet žiakov v triede.

Konferencia bola zameraná na zlepšenie dostupnosti, kvality a modernizácie systému vyučovania a vystúpili na nej mnohí zahraniční delegáti. Diskutovali o témach, ako sú využívanie technológií a sociálnych médií v triede, spätná väzba či zmeny hodnotenia na podporu zručností 21. storočia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina LubyováVladimír Crmoman
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SROECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvojSKU Slovenská komora učiteľov