Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, Thinkstock
13. 05. 2018 10:19 KeňaSlovensko od vSkolstve.skSITA Diskusia

Slovensko pomáha v Keni, mikrogranty pôjdu do zdravotníctva a školstva

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) – Dva projekty financované z mikrograntov v hodnote viac ako 13-tisíc eur podpísal veľvyslanec v Keni František Dlhopolček so zástupkyňou nemocnice Mater Misericordiae Hospital Emily Wambugu a zástupcom školy z mesta Pot Victoria Mixed Primary School Sylvesterom Dodi Oungo.

Česko-slovenský lekársky tím

Prvý mikrogrant v hodnote 10-tisíc eur zlepší život detí zo slumov s vrodenými srdcovými chorobami pomocou úzko špecializovaných operácií. Tieto každoročne realizuje tím slovensko-českých lekárov a zdravotných sestier v nairobskej nemocnici.

Finančný príspevok bude slúžiť na nákup kyslíkových prístrojov a medicínskych pomôcok určených na operácie desiatich malých pacientov, ktoré sa uskutočnia v júni tohto roka v Nairobi.

Druhý finančný príspevok kúpou počítačov a príslušenstva do novozriadenej počítačovej miestnosti skvalitní vyučovací proces žiakov základnej školy v meste Port Victoria v provincii Busia. Na tento mikrogrant ide takmer 3 300 eur.

Slovenské projekty

Dlhopolček zároveň navštívil slovenské projekty v provinciách Kajiado a Nairobi. Počas monitorovacej cesty si prehliadol mikrogranty záhradnícke zručnosti pre zdravotne postihnutú mládež, budovanie kapacít odbornej školy Ole Kasasi, ako aj dotačné projekty budovanie praktických zručností znevýhodnenej mládeže v Keni – príprava na budúce povolanie a socioekonomická integrácia bývalých detí ulice.

Cieľom mikrograntov je skvalitniť život a vzdelanostnú úroveň mentálne postihnutých detí a mladých ľudí s diagnózami mozgovej obrny, autizmu, Downovho syndrómu, hydrocefálie osvojením si záhradníckych zručností, ako aj zakúpenými šijacími strojmi a osobnými počítačmi s príslušenstvom skvalitniť výučbu na štátnej polytechnickej škole Ole Kasasi.

Stáž a možnosť zamestnania

Súčasťou pracovnej cesty Dlhopolčeka bola aj návšteva vzdelávacieho zariadenia Beacon of Hope a komunitného centra Bosco Boys. Prvá organizácia sa pomocou SlovakAid dotácie zameriava na odborné školenie znevýhodnenej mládeže v odboroch elektro- a vodoinštalatér, kaderník, módny návrhár, krajčír či čašník. Súčasťou programu je aj stáž a prípadná ponuka zamestnania pre účastníkov jednotlivých kurzov v niektorej z miestnych spoločností.

Druhá organizácia v rámci svojho trojfázového programu inovatívnej výučby pre problémovú mládež zriadila stolársku dielňu. Táto umožňuje absolventom odborného vzdelávania nielen ľahšie uplatnenie sa na trhu práce, ale aj počas vzdelávania podieľať sa na výrobe nábytku na zákazku. Príjmy z tohto predaja umožnia centru zefektívniť univerzálny model riešenia problematiky detí ulice.

Odporúčané články

Situáciu v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda overí prieskum, podľa OĽaNO pribúdajú výpovede sestier Nicholsonová nemôže byť prezidentkou a Cigániková viesť zdravotníctvo, vraví Danko na adresu SaS

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čaputová v Bruseli podporila voľbu zo zahraničia, dôležitou je aj otázka životného prostredia Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Horúčavy v stredu zosilnejú, sú vydané výstrahy prvého a druhého stupňa Trnava vystupuje zo Združenia miest a obcí Slovenska, primátor Bročka vysvetlil dôvod Horúčavy ohrozujú aj zvieratá. Ako ich chrániť? Polícia našla telo YouTubera menom Etika, ktorý nedávno zverejnil video o samovražde Giba nerozumie konaniu poslancov a hovorí, že Ústavný súd SR bude minimálne do septembra nekompletný

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X