Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pozicka studenti skola
Foto: ilustračné, Thinkstock
13. 03. 2015 13:29 Slovensko od SITASITA

Slovensko prichádza o elitu, študenti odchádzajú do Česka

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – Najlepší slovenskí študenti odchádzajú študovať na vysoké školy do Českej republiky. Každoročne sa pokúša dostať na české vysoké školy okolo 13 000 slovenských maturantov, približne polovica z nich je v prijímacom konaní úspešná. Najväčší záujem pritom majú o lekárske, ekonomické a IT odbory.

Vyplýva to z dotazníkov, ktoré študenti vypĺňali po testoch všeobecných študijných predpokladov. Informovala o tom Katarína Filová zo spoločnosti Scio, ktorá testovania všeobecných študijných predpokladov organizovala.

Odchádzajú pre vyššiu kvalitu škôl

Testy všeobecných študijných predpokladov si pritom vyskúšalo koncom minulého roka 14 224 žiakov zo 173 škôl na celom Slovensku. Spomedzi všetkých opýtaných sa 35 percent žiakov vyjadrilo, že sa hlásia aj do Českej republiky.

Študenti, ktorí patrili do desatiny žiakov s najlepším hodnotením v testoch, však až v 70 percentách plánovali odísť študovať do Česka. Ako dôvod väčšina uvádza vyššiu kvalitu škôl, ďalšou motiváciou je aj perspektíva lepšieho budúceho zamestnania.

Potvrdzuje to aj Matúš Slančo, slovenský študent navštevujúci Fakultu sociálních studií Masarykovej univerzity a Ekonomicko-správní fakultu Masarykovej univerzity v Brne.

Medzi oboma krajinami sú priepastné rozdiely

„Keďže mám ročnú skúsenosť aj so štúdiom na Slovensku, dovolím si tvrdiť, že v kvalite vysokých škôl existujú medzi oboma krajinami priepastné rozdiely. Medzi tie hlavné patrí využívanie informačných systémov, ktoré v Čechách poskytujú niekoľkonásobne kvalitnejšie a rozhodne motivujúce zázemie pre štúdium. Štúdium na slovenských školách je pomerne šablónovité a nepružné, zamerané skôr na drilovanie teoretických informácií, ktoré však študentov nikto neučí použiť. Povedal by som preto, že české vysoké školy produkujú samostatnejších, informačne gramotnejších a na reálny život lepšie pripravených študentov,“ dodal Slančo.

Ako uviedla Filová, test všeobecných študijných predpokladov je skúška, ktorú ako náhradu či súčasť prijímacieho konania používa približne 70 slovenských a českých fakúlt.

študent
Foto: Ilustračné foto, thinkstock.com

Na Slovensku prichádza tento systém postupne

„Obdobné testy sa v zahraničí používajú už desiatky rokov, no na Slovensko tento systém prichádza len postupne. Test všeobecných študijných predpokladov je najčastejšie používaným testom Národných porovnávacích skúšok, ktoré okrem základných predpokladov na vysokoškolské štúdium testujú aj znalosti žiakov v matematike, spoločenských vedách, biológii, chémii či cudzích jazykoch,“ uviedla Filová s tým, že najbližší termín Národných porovnávacích skúšok sa uskutoční v sobotu, 14. marca.

Dosiahnuté skóre si môžu maturanti vylepšiť ešte na ďalších troch termínoch, na ktoré sa tiež treba vopred prihlásiť – napríklad 11. apríla, na ktorý je uzávierka prihlášok 26. marca. Testy môžu absolvovať v Bratislave, Trnave, Nitre, Banskej Bystrici, Žiline, Martine, Prešove, Poprade, Košiciach či v Michalovciach.

Odporúčané články

Kiska vymenoval rektora STU, Redhammer chce podporiť talenty Štúdium práva čaká na reformy, majú priniesť viac praxe

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Jean-Claude Juncker podstúpil operáciu, predsedovi Európskej komisie odstránili žlčník Kočner mal v mobile tisícky správ, na trestnej činnosti sa mali podieľať aj predstavitelia štátnych orgánov Pozor na výhražnú správu na Facebooku, žiadne peniaze neplaťte Aktualizované: Sociálni partneri sa na výške minimálnej mzdy nedohodli, na rokovanie vlády pôjde Richterov návrh Vo Vyškove našli vo výťahovej šachte telá dvoch mladých ľudí, záchranári im už nedokázali pomôcť Trumpov nápad kúpiť Grónsko označila dánska premiérka za absurdný

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X