Slovenských študentov v Británii sa brexit nedotkne, otázkou je budúcnosť programu Erasmus+

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Študentov, ktorí budú chcieť študovať vo Veľkej Británii, čakajú zmeny Foto: ilustračné, Getty Images - koláž WBN

Brexit Slovákov študujúcich v Spojenom kráľovstve neovplyvní. Ani tých, ktorí sa ešte len v tomto roku na štúdium hlásia. Agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie a protokolu ministerstva školstva. Dodal, že otázna je budúcnosť programu Erasmus+.

Vo štvrtok 9. januára prešiel britským parlamentom zákon o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ) a všetko nasvedčuje tomu, že brexit nastane 31. januára.

Zatiaľ rovnaké podmienky

Ministerstvo školstva informuje, že pre slovenských študentov, ktorí sa hlásia na štúdium v akademických rokoch 2019/2020 a 2020/2021 budú platiť rovnaké podmienky ako doteraz.

„Budú mať aj naďalej nárok na rovnaké školné ako domáci študenti, čo znamená, že budú platiť rovnaké poplatky ako študenti zo Spojeného kráľovstva počas celej dĺžky ich štúdia,“ uviedlo pre SITA s tým, že súčasní študenti z EÚ nebudú mať pozmenené podmienky pre študentské pôžičky a granty.

„Predmetné garancie sa vzťahujú na celé trvanie štúdia, aj keď by malo štúdium končiť po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ,“ dodáva ministerstvo.

Vstupenka za pridruženie

Zmeny by mohli nastať v prípade programu Erasmus+, ktorý umožňuje študentom z Európy stráviť dva semestre na vysokej škole v zahraničí a čerpať grant na čiastočné pokrytie nákladov. „Budúca participácia Spojeného kráľovstva v novom programe Erasmus+, ktorý sa bude realizovať v rokoch 2021 – 2027, t.j. po odchode Spojeného kráľovstva z EÚ, bude predmetom rokovaní na európskej úrovni,“ uviedlo ministerstvo.

Ďalej vysvetlilo, že Spojené kráľovstvo by v tomto prípade v budúcom programe Erasmus+ na roky 2021 – 2027 vystupovalo už ako tretia krajina pridružená k programu. Za pridruženie bude platiť takzvanú „vstupenku“, teda určitú sumu, ktorú stanoví Európska komisia.

K vystúpeniu Spojeného kráľovstva z EÚ pravdepodobne dôjde už počas aktuálneho programového obdobia programu Erasmus+ (2014 – 2020). Podľa ministerstva školstva to neohrozí študentov, ktorí sú v súčasnosti do programu zapojení.

Viac než tisíc študentov

„Je cieľom, aby sa v prípade neratifikovania dohody o vystúpení pokračovalo v prebiehajúcich aktivitách vzdelávacej mobility v rámci programu Erasmus+, ktoré sa týkajú Spojeného kráľovstva. Takéto aktivity budú naďalej oprávnené a účastníci ich budú môcť v zmluvne dohodnutom termíne riadne dokončiť,“ dodáva rezort.

Ministerstvo školstva nemá informácie o počte študentov, ktorí aktuálne študujú v Spojenom kráľovstve. Podľa britskej inštitúcie Higher Education Statistics Agency (HESA) študovalo v akademickom roku 2017/2018 v Spojenom kráľovstve 1 750 slovenských študentov.

Britské univerzity patria medzi absolútnu špičku v Európe a pravidelne sa dostávajú na najvyššie priečky vo všetkých rebríčkoch merajúcich kvalitu vysokých škôl.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR