Smer-SD chce obedy zadarmo pre niektorých žiakov, štát to podľa Fica bude stáť 117 miliónov eur

Predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 4. septembra (WebNoviny.sk) – Obedy zadarmo v školách budú štát stáť ročne asi 117 miliónov eur. Povedal to na utorňajšej tlačovej besede predseda strany Smer-SD Robert Fico s tým, že poslanci za Smer-SD predložia do Národnej rady SR novelu zákona, aby deti, ktoré sú v poslednom ročníku materských škôl a žiaci základných škôl mali od začiatku budúceho roka obedy zadarmo.

„Týka sa to asi 516-tisíc detí. Pozreli sme si štatistiky, ktoré boli prekvapujúce. Asi iba 50 až 60 percent žiakov na druhom stupni sa stravuje v škole, kým v materskej škole je účasť takmer 100-percentná. Každé dieťa na ZŠ a každé dieťa v poslednom ročníku materskej školy dostane od štátu tú sumu, ktorú dnes rodičia dávajú na jeho obed. Hovoríme o sume 1,20 eura na žiaka, bez ohľadu na to, aký príjem má rodič,“ vysvetlil Fico.

Podľa Fica sa našej ekonomike a Slovensku darí tak, ako nikdy predtým. „To je dôvod, aby sme prichádzali s ďalšími a ďalšími opatreniami, ktoré zvyšujú úroveň života ľudí na Slovensku. Ja sa z obedov zadarmo veľmi teším. Budú mať veľký úspech v praxi,“ doplnil predseda strany Smer-SD. Ako ďalej uviedol, mestám a obciam dajú 1,20 eura na žiaka. „Tým sa naša povinnosť končí,“ uzavrel Fico.

V školských zariadeniach sa podľa ministra financií Petra Kažimíra v školskom roku 2017/2018 stravovalo asi 381-tisíc žiakov. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter víta opatrenie obedov zadarmo, pretože dnes je asi 56-tisíc detí v hmotnej núdzi. Ako ďalej uviedol Richter, stále existujú školy bez jedálne. „Tým deťom zabezpečíme desiate. Žiadne dieťa nebude ukrátené,“ dodal Richter.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD