Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
obedy, škola, jedlo
Foto: ilustračné, Getty Images
1. 07. 2019 14:32 Regionálne školstvoNitra od vSkolstve.skSITA

Smerácke obedy nebudú v Nitre zadarmo, mesto zvýšilo poplatok za režijné náklady školskej jedálne

Obedy zadarmo, ktoré schválila vláda pre deti na základných školách a v poslednom ročníku materských škôl, v praxi zadarmo nebudú. Mesto Nitra zvýšilo poplatok za režijné náklady školskej jedálne na základných školách z jedného na päť eur, v škôlkach z jedného eura na 2,50 eura.

Odôvodnilo to tým, že samosprávy stoja obedy zadarmo množstvo financií navyše, pričom tieto náklady im štát nijako nepokryl.

Robia to tak aj iné samosprávy a my si myslíme, že to je úplne normálny krok. Potrebujeme dofinancovať naše kuchyne. Štát nám nedal peniaze na to, aby sme ich mohli dať do takého stavu, aby mohli poskytovať stravu pre zvýšený počet stravníkov,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Za obedy zaplatia menej

Príspevky na režijné náklady použijú jednotlivé školy a škôlky na nákup a údržbu materiálno-technického vybavenia pre zariadenia školského stravovania.

Primátor zdôraznil, že rodičia školákov a predškolákov budú v konečnom dôsledku za stravu platiť približne o 17 eur mesačne menej ako pred zavedením obedov zadarmo. Rodiny v hmotnej núdzi náklady na réžiu neplatia.

Deti v poslednom ročníku materských škôl majú podľa platnej novely zákona obedy zadarmo od januára 2019, žiaci základných škôl od septembra 2019.

Novinkou je zavedenie zábezpeky

U predškolákov vychádza poplatok za stravu na 20 dní spolu 9,30 eura. Táto suma sa skladá z poplatku za stravnú jednotku 1,54 eura po odrátaní dotácie na obed od štátu vo výške 1,20 eura a pripočítaní poplatku za réžiu 2,50 eura. Pred zavedením obedov zadarmo platili predškoláci 26,40 eura.

Deti na prvom stupni základných škôl doteraz platili za stravu na 20 dní 22,80 eura, na druhom stupni 24,20 eura. Po novom to bude 5,20 eur pre mladších a sedem eur pre starších žiakov.

Novinkou je zavedenie zábezpeky 30 eur, ktorá bude slúžiť na to, aby sa z tejto sumy mohla stiahnuť neodhlásená alebo neodobratá strava. Zábezpeka sa platí prvý mesiac a na konci školského roka zvyšok rodičom vrátia.

Počítajú so zvýšeným počtom stravníkov

Radnica počíta od septembra so zvýšeným počtom stravníkov v základných školách, presné čísla však zatiaľ nemá. „Rodičia už dostali prihlášky na stravovanie pre deti, zatiaľ ich ale ešte nemáme všetky naspäť,“ uviedla vedúca odboru školstva, mládeže a športu Mária Orságová.

Podľa jej slov mesto vynaložilo v poslednom období na školy nemalé financie. Schválilo 130-tisíc eur z vlastných zdrojov na vybavenie jedální pre 13 základných škôl, v ktorých je zariadenie školského stravovania. Peniaze idú na nákup nábytku, tanierov či príborov.

Spolu 164-tisíc išlo na mzdy nepedagogických pracovníkov na základných školách. Ďalších 270-tisíc eur je na materské školy a 1 940 000 eur na investičné náklady,“ poukázala Orságová. V rámci investičných nákladov plánuje mesto zatepľovať škôlky, na rad príde napríklad MŠ Zvolenská, MŠ Novomeského a MŠ Bazovského.

Primátor hovorí, že napriek všetkým investíciám je školstvo stále podfinancované. „My sme spravili správny krok v tom, že na začiatku roka sme do školstva naliali oveľa väčší balík peňazí, ako bolo zvykom, no stále to nestačí. Mesto Nitra spravilo maximum, čo sa dalo, no potrebujeme, aby sa aj rodičia viac zapájali,“ povedal Hattas.

Odporúčané články

Na zabezpečenie obedov v základných školách si Trnava zoberie úver Ak materské školy pýtajú doplatok na obed od rodičov, porušujú dohodu, tvrdí Tomáš

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Gombasek je podľa Čaputovej pre maďarskú komunitu symbolom a je dôležité, aby zachoval svoju nezávislosť Foto: Kamión pohltili plamene, diaľnicu D1 pred zjazdom do Východnej museli uzavrieť Nerozumiete „éčkam“? Pozrite si kompletný zoznam s ich významom Tréner Ševela skončil na lavičke Slovana Bratislava, môže za to prehra v predkole Ligy majstrov Aktualizované: V populárnom letovisku znásilnili tínedžerku, polícia zadržala 12 podozrivých mužov Obvinili vodiča, ktorý v Drahňove zrazil a usmrtil päťročného chlapca Monika Beňová sa stala kvestorkou europarlamentu, bude mať na starosti aj vzťahy so súdnym dvorom

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X