Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žiaci, škola, študenti
Foto: ilustračné, Getty Images
10. 06. 2019 14:00 Ministerstvo školstvaSlovensko od vSkolstve.skSITA Diskusia

Štipendium Martina Filka získajú šiesti študenti, môžu študovať na najlepších školách

BRATISLAVA 10. júna (WebNoviny.sk) – Štipendium Martina Filka získa v školskom roku 2019/2020 šesť študentov. Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie rezortu školstva, štipendisti vzišli z výberového konania, ktoré sa konalo 30. mája na pôde ministerstva školstva. Na štipendium pre príslušný akademický rok je vyčlenených 160-tisíc eur.

„Ide o finančnú podporu, ktorú poskytneme študentom na náklady spojené s ich štúdiom, konkrétne na školné, životné a cestovné náklady, výdavky na študijné pomôcky či cestovné a zdravotné poistenie. Podporení žiadatelia sa zaviažu pracovať tri roky po ukončení štúdia v štátnej správe,“ približuje ministerstvo.

Žiadosti posúdili aj externí hodnotitelia

Na základe rozhodnutia výberovej komisie získa štipendium František Broček, Vojtech Plutzer, Martin Brezina, Nikola Bírošíková, Jakub Dovčík a Martina Beďatšová. O štipendium sa v tomto roku uchádzalo 17 žiadateľov.

Dve žiadosti vyradili pre formálne nedostatky. Výber oprávnených žiadateľov sa uskutočnil v dvoch kolách. Prvému kolu predchádzalo posúdenie žiadostí z hľadiska ich súladu s kritériami výzvy a administratívna kontrola žiadostí.

„Tie, ktoré splnili formálne požiadavky, posúdili dvaja externí hodnotitelia. Do druhého kola, ktorým bol osobný pohovor, sme následne pozvali deväť uchádzačov. Dvaja študenti sa však vzdali možnosti uchádzať sa o toto štipendium,“ konštatuje rezort školstva.

Hlavný ekonóm ministerstva financií

O poskytnutie štipendia mohli žiadať občania SR, ktorí študujú na najlepších svetových vysokých školách alebo sú prijatí na toto štúdium, prípadne sa oň uchádzajú.

Podmienkou je, aby zvolená vysoká škola bola do 200. miesta v rebríčku hodnotenia univerzít Shanghai Academic Ranking of World Universities 2018 alebo do 200. miesta v rebríčku RePEc (Research Papers in Economics). Prednosť mala podpora štúdia v oblastiach ekonómia, matematika, štatistika a verejná politika.

Predchodcom Štipendia Martina Filka bol Grantový program pre posilnenie analytických kapacít vo verejnej správe. Program premenovala vláda Slovenskej republiky uznesením z 1. marca 2017 na uctenie si pamiatky Martina Filka, ktorý bol hlavným ekonómom Ministerstva financií SR a riaditeľom Inštitútu finančnej politiky. Tragicky zahynul 28. marca 2016 pri splavovaní Dunaja.

Odporúčané články

Začína sa tretí ročník Ceny Dionýza Ilkoviča. Nominujte výnimočných učiteľov prírodných vied Začínajúcim učiteľom sa navýšia platy, podľa Lubyovej budú zarábať viac ako tisíc eur v hrubom

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X