Stredné školy sa otvoria v ďalších štyroch okresoch, môže za to zlepšujúca sa situácia s COVID-19

Foto: ilustračné, gettyimages.com

V okresoch Dunajská Streda, Komárno, Skalica a Stropkov budú môcť od 3. mája obnoviť prezenčné vyučovanie vo všetkých ročníkoch základných a stredných škôl. Otvorené môžu byť tiež základné umelecké školy (ZUŠ) a jazykové školy pre skupinovú výučbu.

Ako vysvetlil odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, umožnil to priaznivý vývoj epidemickej situácie, zaočkovanosť učiteľov a kvalitné pravidlá prevádzky škôl.

Treba naďalej dodržiavať pravidlá

Stredné školy má od 26. apríla otvorené aj pätica okresov, konkrétne Sobrance, Nitra, Zlaté Moravce, Nové Zámky a Topoľčany. Na Slovensku tak bude od budúceho týždňa deväť ružových okresov.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) napriek zlepšujúcim sa číslam žiada školy, učiteľov, nepedagogických a odborných zamestnancov škôl, rodičov aj žiakov, aby boli čo najzodpovednejší a dodržiavali jednotlivé opatrenia.

Viac o téme: Koronavírus

„Tým, že sa uvoľňujú opatrenia, ľudia začnú čoraz menej času tráviť doma a stretávať sa. To, či sa nám podarí udržať priaznivé čísla aj naďalej závisí od toho, ako sa budeme počas tohto uvoľňovania správať. My všetci, žiaci, učitelia, ale aj rodičia. Ak budeme všetci dodržiavať pravidlá a správať sa zodpovedne aj v prírode, v obchodoch, alebo na terasách, budú v bezpečí aj naše deti v školách,“ objasnil.

Rúško a negatívny test

V školách naďalej platí povinnosť nosiť rúško a preukázať sa negatívnym testom na koronavírus aspoň jedného zákonného zástupcu, ktorý nie je starší ako sedem dní bez ohľadu na farbu okresu.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Žiaci na druhom stupni ZŠ a na strednej škole sa majú preukázať vlastným testom. V prípade potvrdenia pozitivity môže regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo riaditeľ školy v spolupráci so zriaďovateľom flexibilne reagovať a danú triedu alebo školu zatvoriť.

Slovensko bude mať od 3. mája desať bordových a 60 červených okresov. V bordových okresoch sú otvorené materské školy, prvý stupeň, ôsmy a deviaty ročník ZŠ, špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy či končiace ročníky stredných škôl. Otvorené sú poradne a ZUŠ pre individuálnu prácu so žiakom.

Školy sú pripravené

V rámci červených okresov je navyše otvorený celý druhý stupeň ZŠ a prvé štyri ročníky na osemročných gymnáziách. Ministerstvo ubezpečuje rodičov, že školy sú na návrat žiakov pripravené a od augusta je spustený aj efektívny výstražný systém „školský semafor“ či rýchle intervenčné testovanie.

„S odborníkmi sme si dali na školách veľmi záležať. Máme najviac záložných bezpečnostných systémov. Školy sme mali zatvorené príliš dlho a už ich nechceme plošne zatvárať,“ podčiarkol Gröhling.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Rezort naďalej odporúča novootvoreným školám, aby žiakom v prvom týždni dopriali čas na prispôsobenie sa. Školy sa naďalej môžu v súvislosti s návratom žiakov do lavíc oprieť o pomoc zo strany ministerstva školstva.

Ide napríklad o projekt doučovania „Spolu múdrejší“, na ktorý rezort vyčlenil 1,5 milióna eur či o metodické materiály pre pedagógov s radami, ako nastaviť adaptačné obdobie pre žiakov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita