Stredné školy v Prešovskom kraji majú stovky voľných miest, organizujú druhé kolo prijímačiek

Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

Pre druhé kolo prijímacích skúšok má Prešovský samosprávny kraj (PSK) na stredných školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti voľných ešte 737 miest. Z toho 67 je na gymnáziách a 670 na odborných stredných školách.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, voľné miesta sú ešte na siedmich gymnáziách, konkrétne je to 11 miest pre osemročnú formu štúdia a 56 miest pre štvorročnú formu štúdia. Župné stredné odborné školy majú k dispozícii miesta najmä v trojročných učebných odboroch. Pre oblasť strojárstva je to 156 miest, elektrotechniky a techniky 102 miest, potravinárstvo 55, drevárstvo 42 a odevníctvo 38 miest.

Voľné miesto majú aj umelecké školy

Stredné školy zamerané na stavebníctvo majú 49 voľných miest, tie so zameraním na dopravu 25 a poľnohospodárstvo 35 miest. „Najviac voľných miest pre druhé kolo prijímacieho konania hlásia školy ekonomického zamerania, obchodu a služieb, kde je 132 voľných miest,“ skonštatovala Jeleňová.

Záujemcovia o štúdium na školách s umeleckým zameraním v odboroch ako reklamná tvorba či dizajn, sa môžu v druhom kole prijímacích skúšok prihlásiť na župné stredné umelecké školy v Kežmarku (7 voľných miest), Prešove (10) a Svidníku (2).

Osem voľných miest je k dispozícii pre skupinu odborov zameraných na učiteľstvo a sociálne veci. V Strednej odbornej škole pedagogickej Prešov je to päť miest a v Spojenej škole v Bardejove tri miesta.

Žiaci javia väčší záujem o gymnáziá

Z trinástich okresov Prešovského kraja majú najviac voľných miest pre druhé kolo prijímacích pohovorov okresy Poprad (151 voľných miest) a Prešov (148), ktoré majú zároveň v ponuke najviac stredných škôl. Nasledujú okresy Kežmarok (94) a Bardejov (73).

„Štandardne je aj v tomto školskom roku zo strany deviatakov najväčší záujem o štúdium na gymnáziách, najmä vo väčších mestách. Tiež v stredných školách ponúkajúcich študijné a učebné odbory, ktoré sa vyučujú len na niekoľkých školách v kraji a sú teda lukratívnejšie,“ uviedla hovorkyňa.

Druhé kolo prijímacích skúšok na stredné školy sa uskutoční v utorok 22. júna, prípadne z organizačných dôvodov ho je možné realizovať aj v stredu 23. júna. Aktuálne informácie o počte voľných miest zverejňuje každá škola na svojom webovom sídle.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša Jeleňová
Firmy a inštitúcie PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)