Samosprávne kraje zatvárajú pre koronavírus svoje stredné školy, opatrenia sa dotkli aj zamestnancov

Prezenčná forma výučby sa dočasne skončila pre žiakov 2.B a 4.A. Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 9. marca 15:55

Prešovský samosprávny kraj (PSK) prijal po dnešnom zasadnutí krízového štábu nové preventívne opatrenia, ktoré majú znížiť riziko šírenia koronavírusu.

Ako informovala samostatná referentka oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK Ivana Ondriová, od pondelka 9. marca vedenie župy nariaďuje povinnú dvojtýždňovú karanténu všetkým zamestnancom a žiakom, ktorí sa v posledných dňoch zdržiavali v krajinách najviac zasiahnutých koronavírusom, osobitne v Taliansku.

V prímestskej autobusovej doprave PSK dnešným dňom nariaďuje vykonávanie dôslednej dezinfekcie. „Osobitné nariadenia platia aj v zariadeniach sociálnych služieb a kultúrnych inštitúciách v pôsobnosti župy,“ uviedla Ondriová. Kraj takisto ruší prijímanie zahraničných delegácií.

Ešte v priebehu minulého týždňa PSK rozposlal pokyny školám, zariadeniam sociálnych služieb i kultúrnym inštitúciám v zriaďovateľskej pôsobnosti, ako aj dopravcom prímestskej autobusovej dopravy či všetkým ústavným zdravotníckym zariadeniam.

Prešovský žiaci ostávajú v karanténe

Počnúc pondelkom krajská samospráva sprísňuje najmä opatrenia na stredných župných školách. „Prešovský samosprávny kraj prijíma sériu bezpečnostných preventívnych opatrení, ktoré by mali znížiť riziko prenosu koronavírusu. Zavádzame povinnú dvojtýždňovú karanténu pre žiakov a zamestnancov našich župných škôl, ktorí prišli po prázdninách z dovolenky v rizikových alebo vírusom zasiahnutých oblastí, osobitne v Taliansku. K tomuto ráznemu kroku sme dospeli v spolupráci s riaditeľmi našich stredných škôl, aby sme v predstihu a v čo najvyššej možnej miere chránili zdravie a eliminovali možné riziká v súvislosti so šírením tejto nákazy. Nariadenie je platné od pondelka 9. marca do odvolania,“ vyhlásil po zasadnutí krízového štábu predseda PSK Milan Majerský.

Žiadne vyučovanie ani výlety

Každý žiak alebo zamestnanec, ktorí v predchádzajúcich dvoch týždňoch navštívili Taliansko, je podľa nariadenia povinný zotrvať doma v 14-dňovej karanténe a v nej sledovať svoj zdravotný stav.

V prípade príznakov, vyzýva samospráva občanov, aby telefonicky kontaktovali svojho lekára alebo lekársku pohotovostnú službu. Nariadenie sa vzťahuje na všetky stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. „Mzdové a iné náležitosti zamestnancov sa budú riešiť,“ dodala Ondriová.

Školám sa tiež až do odvolania zakazuje organizovanie akýchkoľvek výletov, exkurzií, aktivít Erasmus+ a iných podujatí v zahraničí. Riaditelia škôl, ktorí majú internát a školský internát v Poprade, majú povinnosť prešovskú župu obratom informovať, či majú ubytovaných cudzincov, ktorí sú z krajiny, kde je už vo väčšom počte rozšírení koronavírus, osobitne z Talianska.

„Všetky tieto opatrenia sa netýkajú základných škôl. Tie nie sú v pôsobnosti kraja a o opatreniach na nich rozhodujú mestá a obce, ktoré ich zriaďujú,“ upozornila Ondriová.

V Žilinskom kraji zrušili masové podujatia

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) rozširuje svoje doterajšie preventívne opatrenia v súvislosti so zamedzením šírenia nákazy koronavírusom o zákaz hromadných návštev v kultúrnych zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.

Na brífingu po zasadnutí krízového štábu o tom informovala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. O prerušení vyučovacieho procesu na stredných školách nateraz neuvažujú, zrušené sú len praxe stredoškolákov mimo školských zariadení.

Po dnešnom zasadnutí krízového štábu sa obmedzenia dotknú už aj kultúrnych zariadení. „Rušíme všetky väčšie podujatia hromadného typu, či ide o vernisáže, spoločné čítania a ďalšie aktivity, ktoré sa robia v našich kultúrnych zariadeniach. Určite im to spôsobí problémy a predpokladáme, že najväčší dopad to bude mať na Slovenské komorné divadlo v Martine, kde budú zrušené divadelné predstavenia,“ vyhlásila Jurinová.

Na rozdiel od niektorých iných krajov zostávajú v ŽSK stredné školy otvorené. „Myslíme si, že bude nateraz postačujúce, ak obmedzíme praxe študentov na priestory školských zariadení, čiže rušíme študentom externé praxe. Vývoj sa však z hodiny na hodiny môže zmeniť, zatiaľ do konca týždňa platí, že vyučovanie v stredných školách pokračuje,“ uviedla Jurinová.

V Trnave zatvorili stredné školy

Trnavský samosprávny kraj zatvára od utorka 10. marca do konca týždňa všetky stredné školy vo svojej pôsobnosti. Do konca týždňa tiež ruší predstavenia v Divadle Jána Palárika v Trnave a hromadné podujatia v ďalších kultúrnych inštitúciách.

Dezinfikované budú autobusy, ktoré jazdia v prímestskej doprave, ale aj priestory škôl. Podľa trnavského župana a predsedu krízového štábu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča ide o preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Košický kraj zatvoril školy aj internáty

Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka uložil župným stredným školám povinnosť prerušiť vyučovací proces od 9. do 10. marca. Zatvorené ostali aj školské internáty. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Na prvom mieste chcem vyzvať ľudí, aby sa nebáli a zachovali pokoj. Skúsenosti zo zahraničia hovoria, že vírus nemá fatálne následky tam, kde sa kládol dôraz na prevenciu. Preto ju nechceme podceniť ani my. Nakoľko však v našom kraji boli minulý týždeň jarné prázdniny, je možné, že niektorí žiaci navštívili rizikové oblasti v zahraničí. Riaditelia škôl preto vyhlásili v pondelok a utorok riaditeľské voľno. Počas týchto dní chceme zozbierať informácie týkajúce sa miesta pobytu študentov počas minulého týždňa,“ informoval župan Rastislav Trnka.

Opatrenie sa týka 70 škôl a školských zariadení, ktorých zriaďovateľom je kraj. Do škôl dnes nenastúpili ani žiaci osemročných gymnázií. Kraj odporúča podobný postup aj pri ostatných stredných školách, ktoré má vo svojej územnej pôsobnosti.

Zamestnanci sú na povinnej dovolenke

„Okrem toho odporúčame riaditeľom škôl zvážiť organizovanie lyžiarskych zájazdov zahraničí aj na Slovensku. Ak je to možné, mali by lyžiarske zájazdy presunúť,“ dodal Trnka. KSK zároveň dočasne ruší kultúrne podujatia, ktoré organizujú župné kultúrne zariadenia.

Opatrenia sa dotkli aj zamestnancov Košického samosprávneho kraja, ktorí v uplynulých dňoch navštívili Taliansko alebo Čínu. Tí si povinne čerpajú dovolenku v rozsahu dva týždne.

Predseda zároveň odporučil zvážiť podobný postup aj pri návšteve iných krajín, v ktorých bolo potvrdené zdravotné riziko tohto vírusu. Od pondelka 9. marca sú regulované návštevy na Úrade KSK.

Pre verejnosť je bez obmedzení k dispozícii iba podateľňa a kancelária prvého kontaktu. Úrad zároveň ruší zahraničné pracovné cesty svojich zamestnancov.

Viac k téme Koronavírus

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef ViskupičMilan MajerskýRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)PSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)TTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)ŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)