STU vstúpila do protestu proti politizácii vysokých škôl, má výhrady k novele zákona

Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave vstupuje od pondelka 1. marca do protestu proti politizácii verejných vysokých škôl. Prijatím uznesenia o tom rozhodol Akademický senát STU. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca univerzity Juraj Rybanský.

„Vedenie, Akademický senát i Vedecká rada STU sa k návrhu vysokoškolského zákona už vyjadrili a deklarovali jasné výhrady,“ doplnil Rybanský.

Ako prvý v piatok 26. februára vyhlásil štrajkovú pohotovosť v súvislosti so zverejneným návrhom novely vysokoškolského zákona Akademický senát Trnavskej univerzity v Trnave. Ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) zároveň požiadal o jeho stiahnutie. Ako vysvetlila predsedníčka Akademického senátu Trnavskej univerzity Katarína Karabová, tento návrh zásadným spôsobom dehonestuje charakter vysokého školstva na Slovensku.

Štrajkovou pohotovosťou hrozí ministerstvu aj Rada vysokých škôl SR (RVŠ SR). Tá žiada, aby rezort školstva vypracoval legislatívne návrhy v oblasti vysokého školstva v spolupráci so všetkými reprezentáciami vysokých škôl v zmysle zákona o vysokých školách a v súlade s programovým vyhlásením vlády.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingJuraj Rybanský
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRRada vysokých škôlSTU Slovenská technická univerzita