Študenti počas koronakrízy pociťovali úzkosť a depresiu, takmer polovica mala nadmerný stres

Foto: ilustračné, Getty images

Takmer tretina študentov pociťovala v čase mimoriadnej situácie stretla úzkosť a depresiu. Z prieskumu Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) a Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo (SAAVŠ) ďalej vyplynulo, že skoro polovica študentov pociťovala počas trvania mimoriadne situácie nadmerný stres zo školy.

Do prieskumu sa zapojilo takmer 3 500 študentov z 23 vysokých škôl. Predseda Filip Šuran pre média pri predstavovaní prieskumu uviedol, že téma duševného zdravia študentov bola doteraz tabu a je potrebné sa o nej rozprávať.

Trpeli pocitom osamotenosti

V čase sociálnej izolácie, keď boli všetky školy zatvorené a výučba bola dištančná malo možnosť s niekym sa porozprávať 74 percent opýtaných. Avšak každý štvrtý opýtaný študent túto možnosť nemal. Pocitom osamotenosti často trpelo skoro 27 percent respondentov.

Nadmerný stres pociťovalo takmer 48 percent respondentov a skoro 39 percent cítilo malý záujem niečo robiť. Podľa Šurana môže byť nadmerný stres zo školy pre študentov problémom, ak sa dlhodobo hromadí. Depresívne a bezmocne sa cítilo takmer 29 percent opýtaných a úzkosť z budúcnosti pociťovalo 32,8 percenta študentov zapojených do prieskumu.

Pomohla by psychologická poradňa

Podľa agentúry aj rady sa takýmto prejavom dalo predísť aj pomocou lepšej komunikácie či cez ponuku psychologickej poradne. S aktívnym prístupom vysokej školy pri prevencii a psychologickej pomoci sa však stretlo 16 percent vysokoškolákov. Šuran poznamenal, že metód a systémov je viac a je potrebné vybrať ten najvhodnejší. „Ten prvý krok je to vôbec mapovať a začať sa o tom rozprávať, lebo doteraz nám chýbajú o týchto veciach dáta,“ konštatoval.

Prezenčná výučba bola na všetkých školách prerušená 16. marca pre šírenie nového koronavírusu. Materské školy a prvý až piaty ročník základných škôl sa mohli otvoriť od 1. júna. Stredoškoláci a žiaci druhého stupňa základných škôl sa do lavíc mohli vrátiť 22. júna. Štátne záverečné skúšky sa na vysokých školách organizovali prezenčne za prísnych hygienických opatrení alebo online formou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Filip Šuran
Firmy a inštitúcie ŠRVŠ Študentská rada vysokých škôl