Študenti vyvinuli zariadenie na meranie viacerých fyziologických funkcií

Foto: Lenka Miller

Súčasťou prístroja je teplomer na meranie vnútornej teploty tela, ale aj teploty prostredia, ďalšími funkciami sú glukomer, pulzmeter a tlakomer

Veľké prístroje môže nahradiť zariadenie S-Case vo veľkosti mobilného telefónu, ktoré bude schopné merať naraz viaceré fyziologické funkcie človeka aj bez prítomnosti zdravotníckeho personálu. Jednou z funkcií S-Case je EKG na meranie elektrickej aktivity srdca.

Prístroj tiež obsahuje oximeter, ktorý meria nasýtenie krvi kyslíkom. Samozrejmosťou je teplomer na meranie vnútornej teploty tela, ale aj teploty prostredia. Ďalšími funkciami sú glukomer, pulzmeter a tlakomer.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave (UK) Lenka Miller, na vývoji zariadenia sa podieľajú študenti Lekárskej fakulty UK a Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Výsledky budú v audiovizuálnej forme

Všetky hodnoty z jednotlivých senzorov S-Case sa zapíšu do systému zariadenia a následne analyzujú. Vyhodnotené výsledky poskytne prístroj v audiovizuálnej forme obsluhujúcej osobe.

„Zariadenie je možné napojiť na mobil a údaje z neho bude možné odoslať do mobilného alebo počítačového zariadenie lekára aj tisícky kilometrov ďaleko,“ uviedol študent medicíny na UK Martin Pekarčík.

Slúžiť bude aj ako edukačná pomôcka

Podľa neho S-Case nájde uplatnenie najmä v rukách lekárov pôsobiacich v krajinách tretieho sveta alebo v imigračných táboroch. Slúžiť bude aj ako edukačná pomôcka na stredných zdravotníckych školách a lekárskych fakultách.

Prístroj vytvorili študenti medicíny na UK Martin Pekarčík a Paulína Polakovičová, študenti STU František Kudlačák, Denis Capkovič a Ján Forgáč a manažér Slavomír Hruška. Na vývoji spolupracovali s lekármi pôsobiacimi v rozvojových krajinách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie STU Slovenská technická univerzitaUK Univerzita Komenského v Bratislave