Študenti zdravotných odborov na niektorých univerzitách v Maďarsku musia byť povinne očkovaní proti COVID-19

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Niektoré maďarské univerzity dovolia študentom zdravotných odborov začať štúdium, len ak budú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. K takémuto kroku pristúpili Semmelweisova univerzita v Budapešti či Debrecínska univerzita, informuje o tom spravodajský portál Hungary Today.

Uznajú opodstatnené zdravotné dôvody

Semmelweisova univerzita v krátkom vyhlásení uviedla, že bude od študentov vyžadovať očkovanie proti COVID-19, aby mohli začať semester.

Ak však z opodstatnených zdravotných dôvodov očkovanie absolvovať nemôžu, univerzita bude každých päť dní vykonávať bezplatné antigénové testovanie.

Študenti, ktorí odmietnu očkovanie bez zdravotných dôvodov potvrdených odborníkom, sa môžu síce prihlásiť na univerzitu, no nebudú môcť začať so štúdiom.

„Lekárska a zdravotná výchova je nemysliteľná bez praktického výcviku, keď sa študenti učia a zúčastňujú na poskytovaní starostlivosti v lekárňach alebo pri lôžkach pacientov alebo zranených osôb. Je neprijateľné a protichodné voči sľubom študentov prvého ročníka vystaviť riziku zraniteľné ľudské bytosti tým, že neurobia všetko, čo je v ich silách, na ochranu seba a svojho prostredia,“ uviedla univerzita v stanovisku.

Zákon ukladá povinnosť očkovania

Pred pár týždňami k podobnému kroku pristúpila aj Debrecínska univerzita, keď sa rozhodla na základe zákona, ktorý stanovuje povinné očkovanie pre zdravotníckych pracovníkov.

Univerzita vo vyhlásení oznámila povinnosť očkovania pre všetkých študentov jej lekárskej fakulty, zdravotníckej fakulty, fakulty zubného lekárstva, farmaceutickej fakulty a fakulty verejného zdravotníctva, ako aj ich prípravných kurzov.

Povinnosť tiež platí pre maďarských a zahraničných študentov, ktorí nastupujú na štúdium do zdravotných alebo sociálnych inštitúcií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Debrecínska univerzitaSemmelweisova univerzita v Budapešti