Študentom v pláne vlády chýba zámer rozvoja vysokých škôl, opatrenia smerujú k neznámemu cieľu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Za najväčší nedostatok v dokumente Ministerstva financií (MF) SR považuje Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) absentujúci zámer a stratégiu rozvoja vysokých škôl. Pre agentúru SITA to uviedol predseda ŠRVŠ Filip Šuran.

Potrebné investície do infraštruktúry

Rade v ňom chýba aj úmysel investovať do infraštruktúry, teda do budov vysokých škôl a internátov, no oceňuje, že sa takto otvára diskusia o potrebe reformy či vypracovanie stratégie internacionalizácie vysokoškolského prostredia. Šuran tak reagoval na Národný integrovaný reformný plán MF SR s názvom Moderné a úspešné Slovensko, ktorý má neskôr smerovať k vytvoreniu takzvaného plánu obnovy. Ten musia krajiny odovzdať Európskej komisii do 30. apríla 2021.

Študentskej rade v dokumente chýbajú aj návrhy na zastavenie odlivu študentov do zahraničia. Šuran tvrdí, že tento problém je v ňom zredukovaný na tvrdenie, že mladí ľudia odchádzajú pre kvalitu. Podľa neho sa tak opomínajú faktory ako stav ubytovania či systém sociálnej podpory. Oproti priemeru krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), kde v zahraničí študujú dve percentá celkovej študentskej populácie, má Slovensko druhý najvyšší podiel vysokoškolákov študujúcich v cudzine. Štúdium v zahraničí si na Slovensku vybralo 17 percent vysokoškolákov. Ich počet pritom stúpa. V roku 2010 tento podiel predstavoval 14 percent, čo bolo o tri percentuálne body menej ako v roku 2017.

Chýba podrobnejšie vysvetlenie systému riadenia

Za nesmierne prínosnú zmenu považuje ŠRVŠ návrh na zmenu vo funkčných miestach docentov a profesorov. Podľa nej ide o krok smerom ku kvalite. Na druhej strane Šuran poukázal, že v dokumente nie sú identifikované problémy akademickej samosprávy, aj keď sa spomína zmena v kompetenciách je orgánov, a to predovšetkým zmena správnej rady, ktorá by mala voliť rektora, ako aj zmena v obsadení tohto orgánu.

Dodáva, že chýba aj podrobnejšie vysvetlenie navrhovaného systému riadenia. To ŠRVŠ nepovažuje aj vzhľadom na charakter a históriu boja za akademickú samosprávu, za vhodné. „Celkovo je však dokument akýsi výťažok opatrení, ktoré smerujú k neznámemu cieľu, ktorý si doteraz vláda ani ministerstvo školstva nezadefinovali,“ skonštatoval. Šuran dopĺňa, že študentská rada je však otvorená akejkoľvek odbornej diskusii.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Filip Šuran
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRŠRVŠ Študentská rada vysokých škôl