Takmer 90 percent materských škôl sa dočkalo pomoci, na udržanie pracovných miest išli milióny eur

Foto: ilustračné, Getty images
  • aktualizované 20. januára 2021, 11:51

Rezorty práce a školstva pomohli k strede 13. januára takmer 90 percentám materských škôl.

Médiám to počas dnešného rokovania vlády povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Doplnil, že ak to bude potrebné, termín poskytnutia pomoci predĺžia.

Samosprávam prispeli do rozpočtov

Krajniak poukázal, že na udržanie pracovných miest v materských školách išlo vyše 58 miliónov eur. Podľa neho tak ochránili zhruba 24-tisíc pracovných miest v takmer 2 700 materských školách.

Podotkol, že išlo o pomoc samosprávam, ktorým prispeli do rozpočtov. Tie tak mohli nielen udržať miesta, ale aj vykryť prípadné straty. Ministerstvo na jedného zamestnanca materských škôl prispelo 1 100 eur.

Minister potvrdil, že majú vyčlenené financie aj na druhú vlnu pomoci.

„Nie je podstatné, či to napočítame teraz na tri či štyri mesiace, lebo my tým podporujeme samosprávy, aby mohli udržať tie pracovné miesta. Tá pomoc je nad rámec toho, čo majú oni v rozpočte,“ dodal.

Podpora pracovných miest aj na ZUŠ

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) poznamenal, že s rezortom práce spolupracujú aj na podpore pracovných miest na základných umeleckých školách (ZUŠ).

Krajniak podľa neho súhlasil s procesovaním aj tejto podpory, ktorá by mala začať od marca 2021. Sumou približne 20 miliónov eur by sa malo podporiť zhruba šesťtisíc pracovných miest na viac ako 700 ZUŠ.

Podpora materských škôl aj ZUŠ bola vypočítaná na prvú vlnu, teda zhruba tri mesiace, keď boli inštitúcie zatvorené.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingMilan Krajniak
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR