Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maturita
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran.
12. 03. 2019 8:21 Slovensko od vSkolstve.skSITA

Pre tisíce študentov sa začínajú písomné maturity, témy slohových prác vyhlásia naživo

BRATISLAVA 12. marca (WebNoviny.sk) – Viac ako 43 100 maturantov zo 706 stredných škôl čakajú písomné maturity.

Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie a protokolu ministerstva školstva, od 12. do 15. marca sa budú overovať ich vedomosti zo slovenčiny, cudzieho jazyka, matematiky a v prípade žiakov maďarskej a ukrajinskej národnosti aj ich materinského jazyka.

Písomné maturity sa začínajú 12. marca

Maturitu organizačne zabezpečuje Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Týždeň písomných maturít v utorok 12. marca tradične otvorí externý test a slohová práca zo slovenského jazyka a literatúry, ktoré bude písať približne 39 500 žiakov.

Z predmetu slovenský jazyk a slovenská literatúra to isté čaká aj takmer 1 800 rovesníkov zo stredných škôl s vyučovacím jazykom maďarským. V stredu 13. marca budú všetci maturanti písať externý test a slohovú prácu z vybraného povinného cudzieho jazyka na úrovni B1 alebo B2.

Študenti si najčastejšie volia anglický jazyk

Pre žiakov z bilingválnych stredných škôl, ktoré nemajú uzavretú medzinárodnú zmluvu, je v tomto čase určený externý test a slohová práca z druhého vyučovacieho jazyka na úrovni C1.

„Najčastejšie si maturanti opäť vyberali anglický jazyk, z ktorého bude maturovať na všetkých troch úrovniach náročnosti viac ako 36 200 žiakov, čo predstavuje 84 percent všetkých maturantov. Nasleduje nemčina (2 858 žiakov) a ruština (876 žiakov). Francúzštinu si vybralo 24 maturantov, španielčinu 13 a iba jeden žiak si zvolil maturitu z talianskeho jazyka. Nasledujúci deň, vo štvrtok 14. marca, čaká externý test z matematiky cca 6 000 maturantov, ktorí si vybrali tento predmet,“ informuje rezort školstva.

Maturitný týždeň uzavrie v piatok 15. marca test a slohová práca z vyučovacieho jazyka (maďarského a ukrajinského) pre žiakov škôl týchto národnostných menšín. V prípade maďarského jazyka a literatúry ich bude písať 1 786 žiakov, ukrajinský jazyk a literatúra čaká 18 maturantov.

Témy slohovej práce vyhlásia naživo v RTVS

Témy písomnej formy internej časti maturitnej skúšky (slohovej práce) z vyučovacích jazykov budú opäť vyžrebované a vyhlásené prostredníctvom živého vysielania v RTVS – v Rádiu Slovensko v utorok a piatok o 12:20 a zverejnené na www.minedu.sk, www.nucem.sk, www.svs.edu.sk, maturita.svsbb.sk. Zadania slohových prác z cudzích jazykov budú po vyžrebovaní zverejnené len prostredníctvom uvedených internetových stránok.

Ministerstvo školstva takisto informuje, že žiaci certifikačných stredných škôl si mohli opäť zvoliť absolvovanie maturitných testov z vyučovacích jazykov a matematiky elektronickou formou pomocou počítača. Týka sa to maturity zo slovenského jazyka a literatúry, slovenského jazyka a slovenskej literatúry a matematiky. Na elektronickú maturitu sa prihlásilo vyše 1500 žiakov z cca 90 škôl.

Výsledky riadneho termínu externej časti maturitnej skúšky si všetky školy môžu prevziať 2. mája elektronickou formou. Výsledky žiakov v papierovej forme budú školám doručené 3. až 6. mája. Náhradný termín písomných maturít určený pre žiakov, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu zúčastniť na riadnom termíne, je naplánovaný na 9. – 12. apríla. Opravný termín písomných maturít sa uskutoční od 3. do 6. septembra.

Všetky informácie o príprave a priebehu MATURITY 2019 sú dostupné na stránkach NÚCEM www.nucem.sk/sk/maturita a www.etest.sk/e-maturita-2019/.

K téme

Vláda schválila nový druh pôžičky pre študentov, má ich motivovať k práci na Slovensku O vysoké školstvo sa postará akreditačná agentúra, ministerka Lubyová predstavila jej nového šéfa

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X