Transformácia Slovenskej akadémie vied by mala byť hotová do konca tohto roka

Foto: Pixabay.com

Podľa Lubyovej bola Slovenská akadémia vied okrem schválenia majetku štátu schopná dať všetky dokumenty dohromady

Ministerka školstva Martina Lubyová si myslí, že transformácia Slovenskej akadémie vied (SAV) na verejnú výskumnú inštitúciu by mala byť hotová do konca tohto roka. S transformáciou má pomôcť aj dlhoročný pracovník akadémie Andrej Rusnák, ktorý začal spolupracovať s ministerstvom školstva.

Jeho úlohou je koordinovať pracovné skupiny a kontakty s akadémiou vied. „Jedným z krokov, ktoré sme po parlamentnom výbore avizovali bolo, že ministerstvo zamestná pracovníka, ktorý sa bude špecializovať na kontakty a komunikáciu so akadémiou,“ vysvetlila Lubyová. Rusnák si myslí, že je správnym človekom, ktorý bude komunikovať medzi akadémiou a rezortom školstva.

Parlament a prokuratúra rozhodli

Parlament v utorok 11. septembra schválil novelu zákona o vysokých školách, do ktorého bola vložená novela zákona o SAV. Schválením novely sa akadémia vrátila do tej podoby, v akej bola pred 1. júlom 2018, teda do formy rozpočtovo-príspevkovej organizácie.

„Teraz má SAV povinnosť vykonať úkony potrebné na registráciu verejnej výskumnej inštitúcie. Nie sú však dané dátumy, dokedy ich treba urobiť. Teraz ideme už podľa zákona o verejnej výskumnej inštitúcii, takže sa ústavy môžu transformovať postupne na základe toho, či majú splnené zákonom dané podmienky,“ povedala Lubyová.

Podľa Lubyovej okrem schválenia majetku štátu boli schopní dať všetky dokumenty dohromady. „Keby ešte niečo chýbalo, tak v tomto smere budú nápomocné práve pracovné skupiny,“ dodala ministerka školstva.

Ministerstvo školstva vydalo 10. septembra rozhodnutie o zastavení registrácie SAV. Urobilo tak po prerokovaní s Generálnou prokuratúrou SR. Podľa Lubyovej nemohlo ministerstvo SAV zaregistrovať, lebo akadémia nedodržala zákonom stanovené postupy a termíny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia vied