Trenčianska univerzita vybuduje nové kreatívne centrum, využije na to financie z eurofondov

Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka. Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Somr

V najmenšom zo slovenských krajských miest vzniknú s podporou eurofondov dve kultúrno-kreatívne centrá.

Kým na rekonštrukcii kina Hviezda sa už pracuje, zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku vo výške 4,3 milióna eur pre Kreatívne centrumTrenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v stredu podpísala štátna tajomníčka ministerstva kultúry Zuzana Kumanová a rektor univerzity Jozef Habánik.

Významná investícia

Vybudovanie kreatívneho centra bude podľa Habánika významnou investíciou, ktorá prispeje k ambícii mesta Trenčín stať sa Európskym hlavným mestom kultúry 2026.

„Centrum s rozlohou takmer 850 metrov štvorcových bude situované v areáli Fakulty špeciálnej techniky. Vzniknú tu štyri remeselné dielne s modernými prístrojovým vybavením zamerané na CAD systémy, 3D tlačiarne, obrábanie materiálov a umelecké zámočníctvo. Počítame s vytvorením 20 nových pracovných miest a ponúkneme priestor pre 130 jednotlivcov, ktorí budú môcť využívať všetky poskytované služby,“ poznamenal Habánik.

Na ministerstve našli dodatočné zdroje

Projekt univerzitného kreatívneho centra získal finančnú podporu až po navýšení alokácie finančných prostriedkov vo vyhlásenej výzve.

„Na ministerstve sme našli dodatočné zdroje, aby sme mohli podporiť všetky dobré projekty, ktoré sme vo výzve dostali. Časť projektov získala rozhodnutie o podpore ešte vlani pred Vianocami, ale keďže sme videli potenciál aj v ďalších projektoch, snažili sme sa alokáciu navýšiť. Vďaka tomu sa podarí podporiť dva projekty z univerzitného prostredia a tiež projekt kreatívneho centra RTVS,“ uviedla Kumanová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef HabánikZuzana Kumanová
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRTrenčianska univerzita A. Dubčeka v Trenčíne