Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
učebnica, učebnice, škola
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Študentka si prezerá učebnice cudzieho jazyka pre stredné a základné školy. Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková
15. 07. 2019 16:02 Ministerstvo školstvaSlovensko od vSkolstve.skSITA

Trh s učebnicami na Slovensku bude realitou, ministerstvo oznámilo termín plánovaného spustenia projektu

Nové učebnice od rôznych dodávateľov by mali byť o pár mesiacov realitou. Postupné otváranie sa trhu s učebnicami označila ministerstva školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) za veľkú výzvu.

Už prvé verejné obstarávania rátajú so zakúpením titulov od viacerých dodávateľov, aby si školy mohli vybrať pre nich tú najvhodnejšiu učebnicu,“ uviedla v úvode dokumentu Pedagogicko-organizačné pokyny na školský rok 2019-20, ktorý schválila. Nové pravidlá začnú platiť 1. septembra tohto roku.

Objednávanie plánujú na november

Hlavné objednávacie konanie na nákup učebníc pre nasledujúci školský rok plánuje ministerstvo na november 2019. Uskutoční sa výlučne cez webový portál ministerstva. O začiatku a ukončení objednávacieho konania bude rezort školy informovať prostredníctvom tohto webového sídla a hromadným emailom.

Vzhľadom na častú komunikáciu s riaditeľmi škôl práve prostredníctvom hromadných e-mailov zasielaných Edičným portálom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) prosíme riaditeľov škôl, aby dbali na aktuálnosť kontaktných údajov školy uvedených v rezortnom informačnom systéme,“ pripomína školám ministerstvo.

Pripravujú špecializované objednávkové konanie

Po ukončení hlavného objednávacieho konania na nákup učebníc si budú môcť učebnice objednať už len novozriadené školy. Dodatočne si môžu spresniť vytvorenú hlavnú objednávku učebníc pre nasledujúci školský rok pre 1. ročník všetky základné školy podľa počtu žiakov zapísaných do 1. ročníka v termíne do 15. mája 2020.

V priebehu roka môže ministerstvo urobiť špecializované objednávkové konanie – napríklad pre nové, pripravované učebnice. Školám preto odporúča, aby pravidelne kontrolovali spomínané webové sídlo a emailovú komunikáciu zo strany Edičného portálu.

Reagujú na nespokojnosť učiteľov

Ministerstvo touto iniciatívou reaguje na dlhodobú nespokojnosť učiteľov s učebnicami, ktoré sú na trhu. Opozičný poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Branislav Gröhling sa však pre agentúru SITA v minulosti vyjadril, že takýto postup nepovažuje za otvorený trh s učebnicami.

Otvorený trh s učebnicami znamená, že škola dostane financie a zo schváleného portfólia učebníc si vyberie učebnice na základe svojho rozhodnutia a svojej potreby. Ministerstvo trh neotvára, je to iba hybrid, ktorý má ďaleko od otvoreného trhu,“ povedal poslanec.

Odporúčané články

Školy by mali založiť finančný fond na učebnice a pomôcky, navrhuje Žarnay Reforma školstva nesmie byť rýchlo „zbúchaná“, analytik poukazuje nielen na chýbajúce učebnice

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Pri bombovom útoku na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí, Taliban sa od činu dištancoval Video: Malý dugong, ktorý sa stal hviezdou internetu, zomrel po prehltnutí plastov Pellegrini podľa politologičky nemá na revoltu v Smere-SD guráž, ale odchodom zo strany môže len získať Tri európske krajiny chcú vyššiu daň na mäso, aby ľudí prešla chuť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X