Tri slovenské univerzity sa stali súčasťou nadnárodných aliancií európskych univerzít

Foto: uniag.sk

Európska komisia (EK) vybrala 24 nových nadnárodných vysokoškolských aliancií, takzvaných európskych univerzít. Do troch z nich sa dostali aj slovenské univerzity. Ide o Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre, Technickú univerzitu v Košiciach a Univerzitu Komenského v Bratislave.

Môžu zvýšiť mobilitu študentov

Agentúru SITA o tom informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Tieto nadnárodné vysokoškolské aliancie môžu zvýšiť mobilitu študentov, cieľom je aj zvýšiť konkurencieschopnosť európskych univerzít vo svete.

Univerzity sa pripoja k prvým 17 alianciám inštitúcií vysokoškolského vzdelávania, ktoré vybrali v roku 2019. Pomocou finančnej podpory z programov Erasmus+ a Horizont 2020 prispievajú tieto univerzity napríklad k zlepšeniu kvality, začlenenia, digitalizácie a atraktívnosti európskeho vysokoškolského vzdelávania.

„Spomedzi 62 žiadateľov bolo vybraných 24 nových európskych univerzít, ktoré zahŕňajú 165 inštitúcií vysokoškolského vzdelávania z 26 členských štátov a ďalších krajín zúčastňujúcich sa na programe Erasmus+,“ priblížila Ludviková.

Spolupráca medzi inštitúciami, študentmi a zamestnancami

Európske univerzity by mali v rámci svojej aliancie prehĺbiť spoluprácu medzi svojimi inštitúciami, študentmi a zamestnancami. Tiež by mali spojiť fyzické a online zdroje, kurzy, odborné znalosti, údaje či infraštruktúru.

„Vďaka užšej spolupráci dokážu lepšie reagovať na výzvy, ktorým čelia počas fázy obnovy i po jej skončení, a podporovať inkluzívnu ekologickú a digitálnu transformáciu v prospech svojich študentov a všetkých Európanov,“ poukázala Ludviková.

Prvých 41 európskych univerzít má celkovo k dispozícii rozpočet vo výške 287 miliónov eur. Jednotlivé aliancie dostanú z programu Erasmus+ päť miliónov eur a z programu Horizont 2020 dva milióny eur na tri roky na svoje plány a prípravu podmienok pre ďalšie inštitúcie vysokoškolského vzdelávania v celej EÚ.

Iniciatívu „Európske univerzity“ navrhla EK vedúcim zástupcom Európskej únie pred sociálnym samitom v Göteborgu v novembri 2017. Návrh bol súčasť celkovej vízie vytvorenia európskeho vzdelávacieho priestoru do roku 2025.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaSPU Slovenská poľnohospodárska univerzitaTechnická univerzita KošiceUK Univerzita Komenského v Bratislave