Učiteľ s vysokou školou zarobí menej ako maturant, v Bratislave dostane viac aj kuriér

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Plat učiteľa s vysokou školou je nižší ako plat maturanta. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk, zverejnenej pri príležitosti Dňa učiteľov, ktorý si spoločnosť pripomína 28. marca. Analýza ukazuje, ako je toto dôležité povolanie oceňované v porovnaní s inými profesiami na Slovensku. Práca učiteľov či vychovávateľov je podľa analýzy, paradoxne, vnímaná výraznejšie teraz, keď sú zatvorené školy. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa portálu Profesia.sk Nikola Richterová.

Veľké regionálne rozdiely

Analýza porovnávala priemerné základné mzdy s údajmi o tabuľkových platoch z ministerstva školstva. Ukazuje sa, že medzi nástupnými mzdami učiteľov a iných zamestnancov na trhu práce pretrvávajú značné rozdiely.

Základný plat začínajúceho zamestnanca s maturitou predstavuje v priemere 924 eur v hrubom. Táto suma je vyššia ako je nástupný plat učiteľa/ky základnej či strednej školy s vysokoškolským vzdelaním. Mzda podľa tabuliek ministerstva predstavuje v tomto prípade 915 eur v hrubom,“ uvádza portál. Dodáva, že najnižší nástupný pedagogický plat je aktuálne vo výške 738,5 eur v hrubom. Takáto mzda čaká napríklad začínajúcich vychovávateľov/ky alebo učiteľov/ky materských škôl s maturitou.

Výsledky opäť pripomínajú aj veľké regionálne rozdiely na Slovensku, ktoré však tabuľkové platy pedagógov neberú do úvahy. Je teda veľký rozdiel, ak sa porovnáva nástupný plat učiteľa v hlavnom meste alebo napríklad v Prešovskom kraji.

Rôzne pohľady na platy

V prešovskom regióne predstavuje nástupný plat zamestnanca s vysokoškolským titulom 2. stupňa v priemere 912 eur v hrubom. Začiatočnícke platy učiteľov sú tu takmer na tej istej úrovni. Absolútne priepastný rozdiel môžeme sledovať v Bratislavskom kraji. Priemerný nástupný plat zamestnanca s vysokoškolským titulom 2. stupňa tu predstavuje až 1351 eur v hrubom,“ uvádza analýza.

Podľa Platy.sk môžu regionálne rozdiely prinášať na platy pedagógov rozličné pohľady. Kým v Bratislave je plat stredoškolského učiteľa/ky s desaťročnou praxou na úrovni platu kuriéra/ky, v Prešove sa dá mzda učiteľa/ky na základnej škole s päť ročnou praxou prirovnať mzde na odborných pozíciách ako je napríklad inžinier kvality. Porovnávanie konkrétnych povolaní tiež ukázalo, že priemerný plat predavača/ky v Trnave je o takmer 100 eur vyšší ako plat vychovávateľa/ky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom