Učitelia dostanú metodiku pre triednické hodiny, majú rozvíjať témy férovosti a čestnosti

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Nová metodika pre triednické hodiny má pomôcť rozvíjať témy ako férová tvorba triednych pravidiel, každodenné etické dilemy, či prečo je výhodnejšie nepodvádzať. Informovalo o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na svojom webe.

Ako ďalej vysvetlilo, vzdelávanie o čestnosti a férovosti je na slovenských stredných a základných školách overeným antikorupčným očkovaním pre budúcnosť. Tento manuál pre učiteľov na jeden školský rok vytvorila Nadácia Zastavme korupciu pod metodickým vedením Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ). Je to séria desiatich na seba nadväzujúcich modelových triednických hodín.

Triednické hodiny nemusia slúžiť len na suché organizačné a administratívne úkony – sú vzácnym priestorom, ktorý triedny učiteľ môže využiť na vedenie triedy k férovosti a rešpektujúcej komunikácií,“ poznamenala spoluautorka metodiky Zuzana Vasičák Očenášová. Riaditeľka ŠPÚ Miroslava Hapalová priblížila, že metodika predstavuje pre triednych učiteľov praktický nástroj ako viesť svojich žiakov k férovosti, etickosti a čestnosti. Metodika je navyše súčasťou širšieho konceptu nadpredmetového hodnotového vzdelávania v školách, ktorého zavádzanie bude podporené aj v rámci pripravovaných zmien kurikula základného vzdelávania.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Miroslava HapalováZuzana Vasičák Očenášová
    Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRNadácia Zastavme korupciuŠtátny pedagogický ústav (ŠPÚ)