Učitelia dokážu svoju bezúhonnosť ľahšie, odpis z registra trestov získajú aj elektronicky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, Getty Images

Učitelia nebudú musieť pre odpis z registra trestov, ktorý potrebujú na preukázanie svojej bezúhonnosti, chodiť po úradoch. Ako agentúru SITA informovalo ministerstvo školstva, budú si ich môcť vybaviť aj z domu či práce cez počítač. Rezort totiž pripravuje špeciálny modul v rámci už existujúcej webovej aplikácie (CRINFO), cez ktorý učitelia pošlú elektronicky svoje osobné údaje potrebné k vydanie odpisu. K dispozícii by mal byť od 1. novembra, podľa ministerstva sa ukončujú rokovania s Generálnou prokuratúrou SR a okresnými úradmi. Zároveň pre učiteľov k tomu pripravujú metodické usmernenie.

Špeciálny modul vo web-aplikácii

V súčasnosti okresné úrady nemajú systém, ktorý by im umožnil posielať generálnej prokuratúre žiadosti o odpisy pre učiteľov hromadne.

Učitelia by museli požiadať o odpis na okresných úradoch individuálne a osobne priamo na úrade. Navyše, nie je možné získať odpisy na tieto účely na integrovanom obslužnom mieste, zákon to neumožňuje. Ministerstvo školstva preto pripraví špeciálny modul pre učiteľov rezortu školstva v rámci nimi používanej web-aplikácie (CRINFO), ktorý zabezpečí, aby učitelia vedeli cez počítač z domu alebo z práce požiadať o vydanie odpisu z registra trestov,“ priblížil tlačový odbor ministerstva.

Dodáva, že svojím spôsobom pôjde o novú elektronickú službu. Rezort musí ešte doriešiť, čo s učiteľmi, ktorí nie sú v evidencii ministerstva, ako napríklad pedagógovia zo súkromných alebo jazykových škôl.

Učitelia nevedeli ako postupovať

Učitelia ešte začiatkom októbra upozorňovali, že nevedia, ako postupovať pri žiadostiach o odpis z registra trestov, ktoré potrebujú na preukázanie bezúhonnosti. Pre agentúru SITA to vtedy povedal prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman. Ministerstvo následne spresnilo, že pedagogickí a odborní zamestnanci nebudú žiadať okresné úrady o odpisy z registra trestov, ale im len poskytnú potrebné osobné údaje na vyžiadanie odpisu. Tie musia dodať najneskôr do 31. mája 2020, inak sa nebudú považovať na účely tohto zákona za bezúhonných, a teda nebudú môcť vykonávať svoje zamestnanie. Pre generálnu prokuratúru ani pre okresné úrady v sídle kraja nevyplýva zo zákona žiadna lehota.

Novelu zákona o pedagogických zamestnancoch, ktorá obsahuje povinnosť pre učiteľov preukázať svoju bezúhonnosť, prijali poslanci v závere júna a účinná je od 1. októbra. Reagovali na medializovaný prípad zneužitia maloletého žiaka 51-ročným učiteľom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR