Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. 03. 2019 17:01 Vysoké školstvo od vSkolstve.skSITA Diskusia

Učitelia sa na svoj sviatok oblečú do čierneho

Čiernym oblečením vyjadria svoju nespokojnosť so stavom školstva

Učitelia sa vo štvrtok na Deň učiteľov oblečú do čierneho. Takto chcú vyjadriť svoju nespokojnosť so stavom školstva. Iniciatíva slovenských učiteľov sa nestotožňuje s rozhodnutiami, ktorými sa snaží slovenská vláda na čele s ministerkou školstva Martinou Lubyovou budiť dojem pozitívnych zmien.

Do tohto protestu sa zatiaľ zaregistrovalo viac ako 600 škôl. Agentúru SITA o tom v tlačovej správe informoval Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov.

Chcú, aby zákon stiahli

Slovenská komora učiteľov (SKU) zorganizovala Petíciu za stiahnutie návrhu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch. Vyzývajú v nej vládu a ministerku, aby vzali späť návrh zákona.

Ako dôvod stiahnutia tohto návrhu jej predstavitelia uvádzajú obsahové nedostatky a procesné pochybenia. „Odmietame ignorovanie viac ako 18 000 podporovateľov petície za stiahnutie návrhu nového zákona o pedagógoch vládou a parlamentom. Preto v deň narodenia Jána Amosa Komenského budeme demonštrovať čiernym oblečením a o 12:00 vzdáme úctu minútou ticha smutnej pravde o našom školstve,“ uviedol prezident SKU Vladimír Crmoman.

Učitelia poukazujú na množstvo negatívnych vecí

Pedagógovia, ktorí sa chcú do protestu Deň učiteľov v čiernom pridať, nájdu všetky informácie na webstránke www.isu.sk.

Učitelia poukazujú aj na opakované rozkrádanie eurofondov, populistické rozdávanie miliónov eur na lyžiarske zájazdy, nefunkčné celoživotné vzdelávanie či cielenú likvidáciu vedy. Za ďalšie dôvody svojej nespokojnosti považujú nevytvorený voľný trh kvalitných učebníc, absenciu asistentov učiteľov a odborných tímov v školách či prekvitajúcu šikanu a mobbing v školských zariadeniach.

Zároveň zdôrazňujú, že dochádza k obsadzovaniu dôležitých funkcií pochybnými jedincami a k pochybeniam pri písaní vedeckých prác.

Do práce majú prísť v smútočnom

Protest učiteľov podporujú aj Spojené občianske iniciatívy a Pedagogická komora v Česku. „Odporúčame českým učiteľom, aby vyjadrili podporu kolegom zo Slovenska tým, že vo štvrtok 28. marca prídu do práce v smútočnom – buď v čiernom oblečení alebo s čiernou páskou,“ píše sa v stanovisku Pedagogickej komory v Česku.

Deň učiteľov sa na Slovensku oslavuje 28. marca, v deň narodenia pedagóga Jána Amosa Komenského. V iných krajinách si Svetový deň učiteľov pripomínajú učitelia 5. októbra.

Odporúčané články

Ministerstvo školstva vyhlásilo verejné obstarávanie, učiteľom chce ponúknuť väčší výber učebníc Desiatky učiteľov pochodovali Bratislavou proti zákonu o pedagogických zamestnancoch

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X