Učitelia sú víťazmi mzdových pretekov vo verejnej správe, vyhlásila ministerka Lubyová

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Učitelia sú víťazmi mzdových pretekov vo verejnej správe. Na dnešnom brífingu po mimoriadnom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR to vyhlásila ministerka školstva Martina Lubyová.

Povedala to v súvislosti s budúcoročným desaťpercentným nárastom platov pedagogických a nepedagogických zamestnancov, ako aj vedeckých a výskumných pracovníkov. Rast miezd potvrdil aj predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Pavel Ondek.

Víťazi mzdových pretekov

Ministerka Lubyová na brífingu pripomenula, že učiteľom sa od januára zvyšovali platy dvakrát. Od 1. januára 2019 o 10 percent a následne k 1. septembru o 9,5 percenta.

Od januára 2020 porastú o ďalších 10 percent. Tieto navýšenia pritom porovnávala s rastom platov v ostatnej verejnej správe, ktoré sa zvyšovali menej. „Učitelia sú naozaj víťazmi týchto mzdových pretekov vo verejnej správe,“ dodala.

Odstránili platové stropy

Lubová tiež uviedla, že v rámci novely zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme odstránilo ministerstvo platové stropy. Vďaka tomu môžu podľa nej vedecký a výskumný pracovníci na osobných príplatkoch získať viac.

Odmeňovanie vo vede môže byť veľmi kompetetívne a dovolí nám zachovať si vysoko kvalifikovaných vedcov na Slovensku a upútať pozornosť zahraničných kvalifikovaných vedcov,“ dodala ministerka.

Balík navýšení platov

Ondek na brífingu povedal, že na celý balík navýšení platov učiteľov od januára 2019 do januára 2020 sa pozerajú ako na jeden komplex. Vysvetlil, že začínajúcemu pedagógovi alebo pedagógovi, ktorý má viac ako jeden rok praxe, sa medzi 1. januárom 2019 a 1. januárom 2020 zvýši mzda o viac ako 30 percent.

Pri učiteľovi, ktorý má prax vyššiu ako osem rokov, je navýšenie 22 percent. Ondek tiež pripomenul, že zvyšovanie platov je výsledkom kolektívnej zmluvy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Lubyovápavel ondek
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR